Zamiana mieszkania – co warto sprawdzić?

Zamiana mieszkania – co warto sprawdzić?

Zamiana mieszkania pozwala zaspokoić zmieniające się potrzeby lokalowe i jest alternatywą dla tradycyjnej sprzedaży i późniejszego kupna innej nieruchomości. Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto sprawdzić kilka ważnych kwestii.

Kiedy niezbędny jest nam większy metraż, np. z powodu powiększającej się rodziny, chcemy zmienić lokalizację mieszkania, bo przykładowo znaleźliśmy nową pracę, można rozważyć zamianę mieszkania. Taki proces polega na tym, że z inną osobą zamieniamy się prawem własności do swoich nieruchomości. Często również jest tak, że właściciele tańszego lokum rekompensują różnicę w cenie mieszkań w formie gotówki, aby transakcja była sprawiedliwa.

Lokalizacja

Kluczowym aspektem, którzy trzeba wziąć pod lupę podczas zamiany, jest lokalizacja nowego mieszkania. Warto pamiętać, że wiele jego aspektów można zmienić, ale nie to, gdzie jest położone. Dlatego trzeba wcześniej zweryfikować dostępność sklepów i punktów usługowych, jak blisko są przystanki komunikacji miejskiej, szkoły czy przedszkola. Istotna jest również odległość do terenów zielonych, jeśli planujemy z nich korzystać.

Warto rozpatrywać lokalizację przyszłościowo i mieć na uwadze, że w dużej mierze będzie ona warunkowała wartość mieszkania i łatwość jego późniejszej sprzedaży. Dlatego należy również zweryfikować plan zagospodarowania przestrzennego, aby nie być zaskoczonym, gdy w pobliżu bloku powstanie hałaśliwy zakład produkcyjny czy ruchliwa droga.

Stan techniczny

Często przy zamianie mieszkań nowi właściciele i tak decydują się na remont, aby dostosować lokum do własnego gustu i potrzeb. Czym innym jest jednak sposób wykończenia, a czym innym stan techniczny. Zanim przystąpimy do zamiany, warto więc zweryfikować stan tego, co jest trudne i kosztowne w naprawie, czyli: instalacja elektryczna i wodociągowa, zawilgocenie ścian i stolarka okienna.

Najlepiej na oględziny mieszkania wybrać się z niezależnym specjalistą do spraw budownictwa, aby fachowym okiem zweryfikował, czy to, co deklaruje właściciel nieruchomości jest prawdą.

Sytuacja prawna

Aby nie wpaść w pułapkę podczas zamiany mieszkania, koniecznie trzeba zweryfikować zapisy w jego księdze wieczystej. Warto zwrócić szczególną uwagę na prawa, które mogą ciążyć na nieruchomości, np. hipoteka czy użytkowanie wieczyste. W przypadku ciążącej hipoteki trzeba pamiętać, że bank musi wyrazić zgodę na zamianę i często wydłuża to i utrudnia cały proces.

Jeżeli do mieszkania dopisane jest użytkowanie wieczyste, to miejmy świadomość, że użytkownik wieczysty ma do niego prawo niezależnie od tego, kto jest właścicielem nieruchomości. Aby więc uniknąć problemów, lepiej poszukać innego lokum do zamiany.

Koszty utrzymania

Często właściciel deklaruje, jakie ponosi koszty utrzymania swojego mieszkania. Aby jednak zachęcić drugą stronę do zamiany, może zaniżać wartości, a my możemy się zdziwić, gdy później spojrzymy na rachunki.

Dlatego warto poprosić właściciela o przedstawienie faktur lub rachunków za media i czynsz. Muszą być z ostatnich kilku miesięcy, aby można było łatwo ocenić, ile aktualnie wynoszą koszty utrzymania.

Dodaj komentarz