Analitycy Credit Agricole prognozują stabilne ceny mieszkań

Analitycy Credit Agricole prognozują stabilne ceny mieszkań

Stabilność cen mieszkań, ożywienie popytu na nieruchomości i spadek stóp procentowych – takie prognozy przedstawili analitycy Credit Agricole Banku Polska. Przewidują też, że ceny nieruchomości na rynku pierwotnym w 7 największych polskich miastach wzrosną o 2,2% r/r w 2023 r., a następnie o 5,5% w 2024 r., i o 8,4% w roku 2025. Oznacza to, że przeciętna cena transakcyjna we wspomnianych siedmiu miastach wzrośnie do 11 943 tys. zł średniorocznie w 2024 r. i do 12 934 tys. zł w 2025 r.

Rok 2024 będzie okresem ożywionego popytu

Według analityków to w roku 2024 realnie wzrośnie popyt w związku z ożywieniem wzrostu gospodarczego oraz spadkiem stóp procentowych. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku ruszy rządowy program mający na celu wsparcie gospodarstw domowych w zakupie pierwszego mieszkania, co dodatkowo pobudzi popyt. Ceny ponownie zaczną jednak rosnąć ze względu na mniejszą ilość napływu nowych lokali na rynku pierwotnym. W związku z panującą sytuacją scenariusz wyraźnego wzrostu cen mieszkań w 2024 wydaje się być coraz bardziej prawdopodobny. Istnieje jednak szereg niepewności w przedstawianych prognozach, m.in. kształtowanie się cen materiałów budowlanych (niektórzy zakładają, że powróci długoterminowa tendencja do lekkiego wzrostu tych cen, o ok. 2% rocznie), potencjalnie silniejsze wyhamowanie wzrostu gospodarczego oraz ostateczna postać rządowego programu „Bezpieczny Kredyt 2%”.

Podaż wyhamuje

Zgodnie z przewidywaniami analityków Credit Agricole jeszcze w tym roku podaż na rynku pierwotnym będzie silnie rosła, lecz już w przyszłym roku tempo wzrostu oddawanych do użytku mieszkań znacznie wyhamuje, czego skutkiem będzie wzrost cen nieruchomości. Deweloperzy rozpoczynają bowiem mniej nowych budów, ale też nie boją się „zamrażać” nieruchomości i wycofywać ich ze sprzedaży na jakiś czas, aby móc sprzedać je w przyszłości w korzystniejszej cenie. Nie są to zatem niestety dobre wiadomości dla osób, które dopiero planują zakup nieruchomości. Osoby te będą musiały się więc przygotować na wzrost cen mieszkań.

Dodaj komentarz