Bezpieczny Kredyt 2 proc. a wkład własny

Bezpieczny Kredyt 2 proc. a wkład własny

Program Bezpieczny Kredyt 2% cieszy się ogromną popularnością również dlatego, że można z niego skorzystać bez wkładu własnego. Wielu potencjalnych beneficjentów rządowego działania nie wie, jak w tym przypadku działają gwarancje oferowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). Aby myśleć o kredycie hipotecznym bez potrzeby inwestowania w to własnej gotówki, działanie można połączyć z programem “Mieszkanie bez wkładu własnego”.

BK 2% bez wkładu własnego

Od lipca 2023 można składać wnioski o Bezpieczny Kredyt 2%, który można wziąć i spłacać na preferencyjnych warunkach. Uzyskane środki należy przeznaczyć na pierwsze mieszkanie. Udogodnienie polega na dopłatach do zobowiązania. Na dodatkowe fundusze od państwa beneficjenci mogą liczyć przez pierwsze 10 lat kredytowania. Oprocentowanie tych pożyczek będzie stałe i przeliczane dwa razy w okresie 5 lat. Co ważne, podmiotem odpowiedzialnym za dopłaty będzie BGK i to z nim będą rozliczane dopłaty. Maksymalna kwota pożyczki to 500 tysięcy dla singla i 600 tysięcy dla rodziny z dzieckiem. Wkład własny może wynosić maksymalnie 200 tysięcy złotych. A co w sytuacji, gdy nie chcemy wnosić wkładu własnego?

W ramach programu istnieje opcja skorzystania z gwarancji BGK i niewnoszenia własnej gotówki. Nie oznacza to jednak, że państwo dopłaci resztę naszego wkładu. W praktyce, jeśli kredytobiorca bez wkładu ma zdolność kredytową na 500 tysięcy, to właśnie tyle dostanie. Gwarancja w tym przypadku obejmuje kredytowaną część i może zastąpić obowiązek wniesienia całości lub części wkładu własnego. Oczywiście nawet niewielki dodatek do zobowiązania w postaci własnej gotówki podniesie naszą zdolność kredytową. Co ważne, w praktyce dopłaty państwa nie pokrywają jednak żadnej części wkładu. 

Wkład własny nie może przekroczyć 20% całego kredytu, a zarazem być wyższy niż 200 tysięcy złotych. Przy tym gwarancja BGK nie wymaga żadnego zabezpieczenia i może wynosić maksymalnie 100 tysięcy złotych. Przy jej udzielaniu pobierana jest jednorazowa prowizja w wysokości 1% wymaganej kwoty, ale nie może być to więcej niż 1 tysiąc złotych. Gwarancja daje więc możliwość zakupu na kredyt 100% wartości nieruchomości, ale nie pokrywa fizycznie wkładu własnego.

Popularność kredytu wynika z tego, że nie tylko daje on gwarancję niskich rat przez pierwszą dekadę spłacania kredytu, lecz także zwiększa znacząco zdolność kredytową beneficjentów. Do tej pory w programie zapowiedziały swój udział aż cztery duże banki komercyjne. W czasie spotkania z pracownikiem konkretnej instytucji finansowej możemy zyskać jeszcze więcej informacji o warunkach tego kredytu i naszej konkretnej sytuacji. 

Dodaj komentarz