Powstanie Portal Cen Mieszkań – ceny transakcyjne mają być powszechnie znane

Powstanie Portal Cen Mieszkań – ceny transakcyjne mają być powszechnie znane

W lipcu 2023 Rada Ministrów przyjęła nowe regulacje, według których ma powstać Portal Cen Mieszkań. Ta powszechnie dostępna witryna będzie źródłem danych statystycznych dotyczących transakcyjnych cen mieszkań na obu segmentach rynku i w różnych regionach Polski. To ważny krok w stronę transparentności na rodzimym rynku mieszkaniowy. Stronę ma prowadzić Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Wiedza daje bezpieczeństwo 

Urzędnicy oceniają, że większa przejrzystość na rynku mieszkaniowym przełoży się bezpośrednio na jego ożywienie. Źródło rzetelnej i aktualnej wiedzy w jednym miejscu z pewnością ułatwi inwestorom decyzje zakupowe. Właśnie dlatego narzędzie, jakim będzie ta witryna, jest tak ważne dla wszystkich tych, którzy zastanawiają się nad zakupem mieszkania lub domu. Prócz tego kupcy prywatni nie będą musieli polegać już tylko na wiedzy i usługach doradczych pośredników. Wraz z otwarciem Portalu Cen Mieszkań będą mogli samodzielnie wyszukać ceny transakcyjne nieruchomości. Na moment ten będzie trzeba czekać do połowy przyszłego roku.

Stworzenie portalu to jedno z działań, jakie chce podjąć rząd w celu poprawy sytuacji na rynku nieruchomości. Specjaliści liczą na to, że będzie to dopiero pierwszy krok do podniesienia bezpieczeństwa i przejrzystości w tej branży. Aktualny zbiór danych dotyczących cen nieruchomości pozwoli na podjęcie bardziej świadomej decyzji inwestycyjnej. Szczególnie jeśli baza ma obejmować obszar całego kraju. Będzie to też skuteczna broń przed szkodliwymi działaniami spekulantów czy nieuczciwych pośredników. Dużym plusem jest też plan stworzenia jednego wiarygodnego miejsca, z którego można czerpać informacje. 

Opiekę nad bazą będzie sprawował wspomniany już Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Do zadań tej instytucji należy m.in ochrona inwestorów i dbanie o bezpieczeństwo na rynku mieszkaniowym. Dane dotyczące rynku pierwotnego będą zbierane od firm deweloperskich i podmiotów odpowiedzialnych za obrót nieruchomościami w tym segmencie. O rynku wtórnym będzie informować administracja skarbowa. To gwarancja pewnych i zawsze aktualnych informacji.

Witryna będzie oczywiście ogólnodostępna, a korzystanie z niej bezpłatne. W założeniu ma być wygodnym i łatwym w obsłudze narzędziem. Profesjonalna wyszukiwarka pozwoli na sortowanie ofert z dokładnością do konkretnej dzielnicy. Ceny mieszkań będzie można też sprawdzać na podstawie ich wielkości, rozkładu czy rodzaju zabudowy. 

Dodaj komentarz