Biura zmienią się w mieszkania?

Biura zmienią się w mieszkania?

Kryzys dotyka wszystkie gałęzie gospodarki. Ze względu na coraz poważniejsze problemy w branży mieszkaniowej mają pojawić się dodatkowe możliwości dla właścicieli budynków, w których może stworzyć lokale mieszkalne. Chodzi o przekształcanie budynków biurowych i handlowych na mieszkania. Trwają pracę nad ustawą, która znacząco ułatwi taką procedurę. Jej projekt niebawem trafi do oceny Rady Ministrów. Jednak kiedy ustawa wejdzie w życie jeszcze nie wiadomo.

Problemy z dostępnością mieszkań wynikają z napływu uchodźców z Ukrainy, dla których brakuje niedrogich mieszkań. Właśnie w tym celu można by było wykorzystać różne powierzchnie biurowe i handlowe, które po okresie pandemii i lockdownów są puste, bo firmy straciły zainteresowanie nimi. Pomieszczenia w biurowcach czy dawne sklepy posiadają wszystko, co niezbędne do zamieszkania – ogrzewanie, wodę, łazienkę, a często też zaplecze z kuchnią. Byłyby więc idealne dla większej grupy uchodźców.

Po wprowadzeniu nowej ustawy przekształcenie budynków biurowych i handlowych na mieszkania nie będzie wymagało uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia zmiany w urzędzie. Wszystko odbywać się będzie dużo szybciej na bazie zgody lokalnego samorządu. Szacuje się, że dzięki temu gminy mogą zyskać nawet 5 proc. dodatkowych mieszkań. Po uzyskaniu w urzędzie akceptacji zmiany przeznaczenia budynku z usługowego na mieszkalny, potrzebujące osoby będą mogły się wprowadzać.

Obecnie proces przekształcenia terenu często trwa nawet kilka lat. Nowe regulacje mają go skrócić do kilku tygodni. Autorem ustawy jest Ministerstwo rozwoju i technologii, które szacuje, że dzięki temu zasób mieszkań w Polsce zwiększy się nawet o kilka tysięcy mieszkań i to w bardzo krótkim czasie. Co ważne, deficyt mieszkaniowy w Polsce stale rośnie i obecnie wynosi on około miliona mieszkań, choć w opinii niektórych ekspertów wskaźnik ten jest bliższy 3 milionom. Dlatego zastosowanie specjalnych udogodnień i wykorzystanie wolnej i niepotrzebnej obecnie przestrzeni to konieczność.

Dodaj komentarz