Dane zebrane przez portal Nieruchomosci-online.pl wskazują, że w II kwartale 2023 do segmentu domów wolnostojących z rynku wtórnego powróciły podwyżki. Stawka za metr kwadratowy w tego typu zabudowie wzrosła w większości obserwowanych miast, choć dynamika tych wzrostów różni się mocno w zależności od regionu. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w porównaniu ze stabilnymi pierwszymi trzema miesiącami bieżącego roku. Domy na większości rynków lokalnych utrzymały w tym czasie swoje ceny lub zanotowały spadki. Dziś trend ten się odwraca.
Sytuacja cenowa w segmencie domów
Według analityków podwyżki mogą być z jednej strony związane z odbudowującą się zdolnością kredytową Polaków, z drugiej zainteresowaniem programem Bezpieczny Kredyt 2%. W ramach wsparcia para, dysponując wkładem własnym, może nabyć nieruchomość o wartości do 800 tysięcy złotych. Oferty odpowiadające tym potrzebom można znaleźć też w sektorze domów, choć najczęściej dotyczy to przedmieść lub mniejszych miejscowości.
W II kwartale 2023 korekty w dół cen domów to rzadkie zjawisko. Analitycy odnotowali ją tylko w Białymstoku (-1,6% kwartał do kwartału), Wrocławiu (-2,7%) oraz Kielcach (-5,5%). Naprawdę niewielką podwyżkę cen zaliczyły domy w Szczecinie. Wyniosła ona tylko 0,2%, co można potraktować jako moment stabilizacji stawek. W pozostałych analizowanych miastach, czyli 14 ośrodkach, domy w skali kwartał do kwartału podrożały. Największą korektę w górę zauważono w Łodzi — tam stawki wzrosły o 10%. Nieco mniejszy wzrost o 8% zanotowano w Krakowie. W Katowicach i Olsztynie nieruchomości wolnostojące podrożały z kwartału na kwartał o 6%.
W innych regionach objętych raportem skok cen był mniejszy i wynosił od 1 do 4% kwartał do kwartału. Do grupy tej zalicza się Warszawa, gdzie domy w II kwartale bieżącego roku podrożały tylko o nieco ponad 1%. Jest to zgodne z wcześniejszymi trendami, które pokazują, że stołeczny rynek nie jest bardzo podatny na wahania cen na rynku. W IV kwartale 2022 r. średnia cena ofertowa domu wynosiła tam 9 631 zł/mkw., w I kwartale 2023 r. 9 569 zł/mkw., a obecnie jest to 9 679 zł/mkw.
Co ważne, liczba kontaktów z właścicielami ofert sprzedaży domów wzrosła w II kwartale 2023 roku o 11% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Jeśli porównać I i II kwartał 2023, to liczba tych zapytań jest obecnie o 2% wyższa. Pokazuje to, że popyt w tym sektorze odbudowuje się powoli, co widzą również pośrednicy. W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez portal Nieruchomosci-online.pl tylko 45% z nich oceniło, że w II kwartale tego roku popyt na domy w ich regionie wzrósł. Aż 35% pytanych oceniło, że sytuacja popytowa się nie zmieniła, a 20% aktywnych pośredników zauważyło spadek zainteresowania tego typu zabudową.