Ceny mieszkań, domów i działek w II kwartale 2021 r.

Ceny mieszkań, domów i działek w II kwartale 2021 r.

Ze względu na stale kurczącą się liczbę ofert, a także ogromne zainteresowanie nimi, w II kwartale 2021 roku ceny na rynku nieruchomości idą mocno w górę. Zdecydowanie większe jest zainteresowanie działkami budowlanymi oraz domami niż mieszkaniami, a to powoduje, że w niektórych częściach kraju wzrost cen sięga nawet kilkudziesięciu procent. Nie licząc kilku wyjątków, ceny znacząco rosną w każdym regionie i w stosunku do każdego rodzaju nieruchomości.

Niska liczba nowych ogłoszeń

Przyczyną tak wysokich cen nieruchomości jest wyjątkowo mała liczba nowych ogłoszeń. W stosunku do popytu podaż jest zdecydowanie za niska, co wpływa znacząco na cenę nieruchomości. Według danych portalu Nieruchomosci-online.pl jedynie w województwie podkarpackim zanotowano wzrost podaży (4 proc.), w pozostałych regionach jest to jednak duży spadek – nawet o 20 proc. Województwa, w których odnotowano takie przypadki to podlaskie (-24 proc.), pomorskie (-23 proc.), śląskie i zachodniopomorskie (-21 proc.).

Zmniejszająca się liczba ogłoszeń dotyczących domów i działek ma widoczny wpływ na kształtowanie się struktury popytu. Mimo że nadal większość osób interesuje się zakupem mieszkania, to liczba takich osób powoli maleje. Obecnie działki budowlane cieszą się dużą popularnością, która stale rośnie   od końca I kwartału ubiegłego roku, ale jednocześnie spada ilość ofert dprzedaży działek, czego konsekwencją jest wzrost cen. Największy wzrost odnotowano w gminach sąsiadujących z dużymi miastami np.: Kosakowo (35 proc.) czy Podkowa Leśna (29 proc.). W samych dużych miastach ceny wzrosły od kilku do kilkunastu procent. Przykładowo w Warszawie wzrosły o 8 proc., we Wrocławiu o 12 proc., a w Gdyni 13 proc.

W miejscowościach turystycznych na czele statystyk stał Szczyrk, gdzie ceny wzrosły o prawie 11 proc.

Własny dom – cena bez znaczenia

Spadek podaży domów wolnostojących odnotowano w każdym województwie. Najmniej nowych ogłoszeń pojawia się w województwach lubuskim (spadek o -17 proc.), łódzkim i zachodniopomorskim (-13 proc.), a najmniejsza zmiana tej liczby dotyczy województwa warmińsko-mazurskiego (-1,5 proc.). Jeśli chodzi o ceny, to nie różnią się one tak bardzo w stosunku do poprzedniego kwartału w przeciwieństwie do działek. Największy wzrost cen zanotowano w województwach podkarpackim (13 proc.) i podlaskim (10 proc.), a spadek w województwie łódzkim (-3,5 proc.).

Mieszkania również droższe

Sprzedaż mieszkań w II kwartale 2021r. również przyniosła wzrost cen tych nieruchomości. Dotyczy to praktycznie wszystkich największych miast w Polsce i nie ma tu znaczenia wielkość mieszkania. Średni wzrost ceny za metr kwadratowy wyniósł 2,9 proc. Jedynie w Olsztynie, stolicy woj. warmińsko-mazurskiego ceny delikatnie się zmniejszyły i średnia cena mieszkań spadła o 1,4 proc. W pozostałych miastach ceny wzrosły, a najbardziej 1 mkw. zdrożał w Gdyni (8,3 proc.), Gorzowie Wielkopolskim (7,6 proc.) i Sopocie (6,1 proc). W dużym stopniu cena zależy od powierzchni nieruchomości. W wielu miastach najbardziej wzrosły ceny kawalerek.

Dodaj komentarz