Ceny większych mieszkań – widać spadki

Ceny większych mieszkań – widać spadki

Sytuacja na rynku nieruchomości w ostatnich latach nie była zbyt ciekawa dla osób chętnych na zakup lokalu. W połowie ubiegłego roku doszło jednak do momentu, w którym wzrost cen za metr kwadratowy w miastach wojewódzkich znacząco wyhamował. Jak się okazuje, w ostatnim kwartale 2022 roku odnotowano spadki cen mieszkań. W artykule przeanalizujemy badania przeprowadzone przez branżowy portal Nieruchomosci-online.pl.

Obniżki cen mieszkań

Zgodnie z analizą raportu udostępnionego przez portal Nieruchomosci-online.pl, niższe ceny dotyczą na razie dużych lokali mieszkalnych na rynku wtórnym w stolicach województw. Eksperci są jednak zgodni co do tego, że niedługo także mniejsze mieszkania czeka ten los. Na razie zauważalne są różnice w zmianach cen między rynkiem pierwotnym i wtórnym, a także w zależności od powierzchni oferowanych mieszkań czy też miejscowości, w których znajdują się oferowane lokale. Przyjrzyjmy się bliżej, w jakiego typu mieszkaniach ceny spadły najbardziej pod koniec minionego roku, a w których przypadkach lepiej jeszcze poczekać z decyzją o zakupie.

Małe i średnie mieszkania

Ceny mieszkań o powierzchni do 30 m² wahały się w zależności od miasta. W połowie stolic województw odnotowano wzrost cen za małe mieszkania. Oznacza to tyle, że w drugiej połowie było odwrotnie, a kawalerki staniały w czwartym kwartale 2022 roku w porównaniu do trzeciego kwartału. Największy wzrost miał miejsce w Gorzowie Wielkopolskim (o 8%) i Katowicach (o 5%). Za to najbardziej, bo aż o 5%, kawalerki potaniały w Zielonej Górze, Toruniu i Olsztynie. W reszcie miast wojewódzkich branych pod uwagę w badaniu średnie skoki cen wyniosły ok. 2% w jedną ze stron.

Trochę inaczej sytuacja wyglądała na rynku średnich, większych niż kawalerki mieszkań, maksymalnie trzypokojowych. Wśród ofert dotyczących tego typu lokali zauważono długotrwałą stabilizację cen. Na koniec 2022 ceny były tylko w minimalnym stopniu (nieprzekraczającym 1%) inne niż w poprzednich badanych okresach tego roku. W najbliższym czasie nie powinno się to zmienić, jednak w długoletniej perspektywie i tutaj nastąpić powinno wcześniej opisane zjawisko, które zaobserwować możną w przypadku dużych mieszkań.

Duże mieszkania

Na rynku wtórnym w miastach wojewódzkich mieszkania czteropokojowe i większe taniały najszybciej i najczęściej. To też dobry omen na przyszłość dla wszystkich potencjalnych nabywców lokali o mniejszym metrażu. Na 18 stolic województw, w aż 12 odnotowano niższe ceny w czwartym kwartale minionego roku względem trzeciego. Do największych obniżek doszło w Białymstoku, Szczecinie i Toruniu (o 8%). To sporo w porównaniu do minimalnych różnic uwzględnionych w poprzednim badaniu kwartalnym. Są też miasta, gdzie duże mieszkania czteropokojowe podrożały. Najbardziej na niekorzyść dla kupujących ceny zmieniły się w Gorzowie Wielkopolskim (o 4,9%) i Krakowie (o 4,3%).

Dodaj komentarz