Czym jest użyczenie nieruchomości?

Czym jest użyczenie nieruchomości?

Użyczenie nieruchomości to umowa, w ramach której użyczający oddaje nieruchomość do dyspozycji innej osobie. Cechą szczególną takiej umowy jest jej nieodpłatny charakter. Oznacza to, że użytkownik nie przekazuje wynagrodzenia użyczającemu, ale mogą umówić się, że reguluje koszty związane z mieszkaniem.

Użyczenie nieruchomości najczęściej znajduje zastosowanie wśród najbliżej rodziny. Wtedy właściciel mieszkania albo osoba, która ma do niej inne prawa, udostępnia bliskiemu tę nieruchomość do zamieszkania.

Przykładem użyczenia może być także bezpłatne udostępnienie gruntu pod uprawę albo biura pomiędzy przedsiębiorcami.

Użyczenie nieruchomości – na czym polega?

Użyczyć nieruchomość może nie tylko właściciel, ale także osoba, która jest do tego uprawniona z innego tytułu prawnego (najemca, dzierżawca czy użytkownik). Samo użyczenie polega na tym, że użyczający bezpłatnie udostępnia dom, mieszkanie, biuro czy działkę innej osobie. Nie pobiera za to wynagrodzenia, a umowa jest zawierana na czas oznaczony lub nieoznaczony. Nie ma określonej formy, w jakiej trzeba ją zawrzeć. Ustna również będzie ważna, ale dla zabezpieczenia interesów obu stron lepiej wybrać papierowy dokument.

Umowę można wypowiedzieć tylko we wskazanych w niej przypadkach. W wyjątkowych sytuacjach użyczający ma prawo żądać zwrotu możliwości użytkowania nieruchomości przed czasem, o ile jest mu ona w danym momencie potrzebna.

Użytkownik ma obowiązek korzystać z nieruchomości zgodnie z przeznaczeniem i nie może przekazać jej do użytkowania innej osobie.

Umowę użyczenia zawiera się po to, użytkownik mógł korzystać z nieruchomości bez konieczności płacenia za to czynszu. Zazwyczaj musi regulować tylko bieżące koszty eksploatacji. Z kolei użyczający zyskuje to, że ktoś dba i pilnuje jego nieruchomości podczas gdy on sam w niej nie przebywa.

Użyczenie a najem

Główną kwestią, która różni użyczenie i najem to odpłatność. W ramach użyczenia nieruchomość jest udostępniana biorcy bezpłatnie, a zazwyczaj reguluje on tylko bieżące rachunki i opłaty. Z kolei najem jest nastawiony na zysk i oprócz bieżących kosztów eksploatacji najemca musi płacić właścicielowi mieszkania ustalony w umowie czynsz.

Użyczenie częściej stosuje się pośród członków bliskiej rodziny, a najem wśród obcych sobie osób.

Użyczenie a dzierżawa

Użyczenie i dzierżawa to umowy, w ramach których jedna strona oddaje drugiej nieruchomość do użytkowania, jednak różnią się one charakterem oraz zakresem praw i obowiązków. Użyczenie jest nieodpłatne (oprócz kosztów eksploatacji), a obowiązki użytkownika są ograniczone do dbania o stan nieruchomości.

Z kolei dzierżawa jest umową odpłatną, gdzie dzierżawca płaci czynsz właścicielowi za możliwość korzystania z nieruchomości, najczęściej w celu prowadzenia działalności gospodarczej lub uprawy rolniczej. Dzierżawa obejmuje również szerszy zakres praw, w tym możliwość pobierania pożytków (np. zbiorów rolnych), podczas gdy użyczenie zwykle nie daje takich uprawnień.

Dodaj komentarz