Długi czynszowe w pandemii

Długi czynszowe w pandemii

Spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty i administratorzy nieruchomości odczuwają obecnie skutki zaległości czynszowych wielu osób i firm. Przeprowadzono badania, które wykazały, w którym polskim województwie jest największy problem z opłatami. Okres świąt, również przyczynił się do odłożenia m.in. płatności za mieszkanie. Przez to rosną problemy ze spłatą wszystkich zadłużeń.

Największe czynszowe zadłużenia w Polsce

Dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor pokazały, że najwięcej niepłacących za czynsz jest na Kujawach i Pomorzu – 3 417 osób, następnie na Mazowszu 1 174 oraz w Łódzkiem 1 025. W województwie kujawsko-pomorskim w dobie pandemii zadłużenia wzrosły o ponad 1/4 , tj. do 183 mln zł. Większość zadłużeń dotyczy osób fizycznych, przy zobowiązaniach firm stanowiących zaledwie 10%.  W sumie wyszło 8 312 podmiotów niepłacących za lokale mieszkaniowe i użytkowe, w tym 7 856 osób. Od marca 2020 roku zobowiązania wzrosły o 39 mln zł, a liczba dłużników spadła o 63 podmioty. W województwie mazowieckim  kwota zadłużenia wynosi 36,8 mln zł, w warmińsko-mazurskim 18,1 mln zł.

Czynsz na piątym miejscu odroczonych płatności

Pandemia COVID-19 wywołała wiele trudności ekonomicznych, przez co wielu Polaków nie opłacało regularnie rachunków. Statystyki pokazują, że najwięcej dłużników zgłaszanych jest w wakacje i w pierwszych miesiącach roku.

Według badań opóźnienia z płatnościami dotyczą przeważnie osób w wieku 55-64 lat (23%) oraz starszych (20%), a także osób zamieszkujących duże miasta (25%).

40% respondentów zalegających z płatnościami przyznaje, że ma poważne problemy finansowe i nie wystarcza im na życie.

Rejestr dłużników

Długi znacznie wzrosły, choć ubywa osób z zaległościami. Większe kwoty są trudniejsze do spłacenia. Wysyłane wezwania do zapłaty są skuteczne w przypadku dwóch na trzech dłużników. ¼ osób reguluje płatność w ciągu pierwszych czterech miesięcy od wpisu do rejestru zadłużonych.

Do BIG może trafić każdy kto zwleka z płatnością min. 200 zł o co najmniej 30 dni oraz firma przy min. 500 zł. Trafienie na listę dłużników może utrudnić, a nawet uniemożliwić otrzymanie kredytu, pożyczki, nawiązanie umowy abonamentowej z firmą telekomunikacyjną, internetową, czy operatorem telewizji kablowej.

Trzy miliony złotych nieopłaconego czynszu

Z rekordową kwotą zadłużenia znalazła się firma z Pomorza z ponad 2,7 mln zł, osoba prywatna w wieku 60 lat, mieszkanka Mazowsza oraz mieszkaniec w wieku 52 lat z województwa warmińsko-mazurskiego z zadłużeniem na ponad 1,76 mln zł.

 

Dodaj komentarz