Dom do remontu – jak go sprzedać?

Dom do remontu – jak go sprzedać?

Poszukiwanie kupca na dom wymaga zazwyczaj więcej cierpliwości niż znalezienie chętnego na mieszkanie. Dotyczy to przede wszystkim nieruchomości z rynku wtórnego, w przypadku których trzeba doliczyć koszty remontu czy prac termomodernizacyjnych. Jak zatem zwiększyć szanse na sprzedaż domu do remontu?

Problematyczna sprzedaż domu do remontu

Kupujący niechętnie patrzą na stare nieruchomości, które wymagają dużych i czasochłonnych inwestycji. Problem tkwi przede wszystkim w rosnących cenach usług remontowych. Stawki za takie usługi w 2025 roku oscylują w granicach od tysiąca do nawet 5000 zł. Może się zatem okazać, że zakup domu do remontu jest sumarycznie droższy niż kupno nieruchomości z rynku pierwotnego.

Jednak stary dom do remontu może mieć inne zalety, np. atrakcyjną lokalizację – w centrum, blisko infrastruktury. Poza tym często jest to unikatowa nieruchomość z duszą, która wygląda inaczej niż wszystkie obiekty w okolicy i realizowane aktualnie inwestycje. Tylko czy to wystarczy, aby przekonać kupującego? Co jeszcze można zrobić?

Jak wycenić dom do remontu, aby zwiększyć szanse na sprzedaż?

Pierwszym ważnym krokiem w kierunku realizacji szybkiej sprzedaży jest wycena. Można skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, ale to wiąże się z kosztami. Prostszym rozwiązaniem jest analiza ofert na portalach i ustalenie ceny na tej podstawie. Tutaj pojawia się problem – bardzo podobnych nieruchomości jest zazwyczaj niewiele, dlatego trudno będzie dokonać wyceny, która rzeczywiście oddaje wartość. Należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • lokalizacja – w zależności od dzielnicy różnice w wartości mogą być znaczące;
  • metraż – niekoniecznie bardzo duży działa na korzyść domu; Polacy kupują coraz mniejsze nieruchomości, m.in. ze względu na koszty utrzymania i mniej liczne gospodarstwa domowe;
  • sposób ogrzewania – jeśli to stary piec, który wymaga natychmiastowej wymiany, to dla nabywcy duży koszt;
  • stan dachu i elewacji – czy konieczny jest remont?
  • ogrodzenie i ogród – w jakim są stanie? Czy wymagają inwestycji? Konieczne jest położenie kostki brukowej?

To tylko wybrane kwestie, które są ważne przy wycenie. Trudno znaleźć identyczny dom, ale z pewnością można trafić na podobne oferty. Warto mieć na uwadze, że właściciel mógł już wielokrotnie obniżać cenę przez brak zainteresowania.

Jak przygotować dom do sprzedaży?

Warto podjąć pewne kroki, dzięki którym zwiększą się szanse na szybkie znalezienie nabywcy. Chodzi o działania, które spowodują, że nieruchomość będzie atrakcyjniejsza, mianowicie:

  • wykonanie podstawowych prac remontowych – takich jak choćby malowanie;
  • usunięcie elementów, które są bezpośrednio związane  z właścicielem, np. pamiątek rodzinnych czy bibelotów;
  • postawienie świeżych kwiatów w wazonie, powieszenie ozdobnych zasłon czy wyłożenie poduszek;
  • uporządkowanie ogrodu – usunięcie zbędnych rzeczy, przycięcie żywopłotu, skoszenie trawy;
  • przygotowanie rozbudowanego opisu – z uwzględnieniem języka korzyści (atuty nieruchomości);
  • pokazanie, że dom ma duszę, np. poprzez fotografie pieca kaflowego, w który pali się ogień.

Warto również zlecić profesjonalną sesję zdjęciową, w której uwaga zostanie zwrócona na największe atuty nieruchomości. Poza tym należy się uzbroić w cierpliwość. Zazwyczaj sprzedaż domu trwa o wiele dłużej niż mieszkania, szczególnie kiedy chodzi o bardzo duży metraż i konieczność generalnego remontu.

 

Dodaj komentarz