W gromadzonych przez BIG DATA RynekPierwotny.pl statystykach wraz z początkiem 2025 roku wyraźnie widoczne było ożywienie na warszawskim rynku mieszkaniowym. Sprawdźmy, gdzie występuje największe zainteresowanie nieruchomościami w stolicy?
Warszawa na pierwszym miejscu – przed Krakowem i Wrocławiem
Eksperci rynku nieruchomości w Polsce wskazują, że w Warszawie sprzedaje się najwięcej mieszkań. Wyniki z I kw. 2025 roku pokazują, jak wielką skalę ma stołeczny rynek – aż o 13% przebił on sprzedaż nowych lokali względem zsumowanych wyników dwóch miast wojewódzkich – Krakowa i Wrocławia.
Białołęka na pierwszym miejscu na rynku nowych mieszkań
Dane BIG DATA RynekPierwotny.pl z pierwszych trzech miesięcy 2025 roku pokazały, że najwięcej nowych mieszkań sprzedaje się w dzielnicy Białołęka. W założonym okresie dzielnica ta odpowiadała za niemal 15% całej stołecznej sprzedaży nowych lokali. Co decyduje o jej popularności? Przede wszystkim fakt, że właśnie tu dostępna jest największa oferta deweloperska w Warszawie, a ceny są atrakcyjne – średnia stawka za 1 mkw. powierzchni wynosi około 13 300 zł i jest jedną z najniższych w stolicy.
Warto podkreślić, że jeszcze w IV kw. 2024 roku podobny udział w pierwotnym rynku nieruchomości mieszkalnych miał Mokotów. To dowodzi zmiany preferencji wśród aktualnych kupujących.
Bezsprzecznie Białołęka wysunęła się w I kw. 2025 roku na prowadzenie na warszawskim rynku mieszkaniowym, ale warto zwrócić uwagę na inną dzielnicę stolicy – Bemowo. Od stycznia do marca sprzedano tu około 500 nowych lokali, przez co dzielnica ta osiągnęła wysoką trzecią pozycję w zestawieniu z udziałem 13,8%. Podobny wynik uzyskał Mokotów (14,2%). Jednak średnia cena ofertowa wynosi tam o 3 tys. więcej niż na Bemowie, gdzie trzeba zapłacić 17 300 zł za 1 mkw.
Na drugim biegunie znajdują się najmniej popularne dzielnice – Ochota, Żoliborz i Śródmieście, gdzie sprzedaje się najmniej mieszkań z rynku pierwotnego. Może to jednak wynikać głównie z braku realizowanych inwestycji deweloperskich.
Mokotów i Praga-Południe – dzielnice najbardziej popularne na wtórnym rynku nieruchomości
Z analizy sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym na bazie transakcji realizowanych przez pośredników Metrohouse, wynika, że największy udział w warszawskim rynku ma Mokotów (17,8%), a na kolejnych miejscach uplasowały się Praga-Południe (16,3%) oraz Białołęka (13,3%). Mokotów od lat jest dzielnicą cieszącą się zainteresowaniem kupujących.
Rosnąca sprzedaż mieszkań w dzielnicy Praga-Południe prawdopodobnie ze zróżnicowania ofertowego, dobrej dostępności komunikacyjnej, a przede wszystkim z tego, że występuje tu średni poziom cen niższy w porównaniu z Mokotowem.
Warszawski rynek mieszkaniowy jest złożony i ma dużą dynamikę, co potwierdzają kolejne zestawienia statystyczne. Centrum miasta wyraźnie traci na znaczeniu, jeśli chodzi o rynek pierwotny, z uwagi na brak dostępności gruntów. Może mieć to długoterminowe konsekwencje dla mieszkalnictwa w Warszawie.