Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – porównanie

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – porównanie

Przy większym remoncie lub pracach wykończeniowych często pojawia się kwestia wyboru systemu ogrzewania. Dziś coraz częściej ogrzewanie podłogowe wypiera tradycyjne grzejniki. Część osób decyduje się też na połączenie obu metod ogrzewania mieszkania. Jeśli i ty stoisz przed tego typu decyzją, nim zlecisz pracę w tym zakresie, warto poznać plusy i minusy obu rozwiązań.

Ogrzewanie podłogowe — mocne i słabe strony

Podłogówka, jak potocznie nazywa się ogrzewanie podłogowe, kiedyś była uznawana za luksus. Dziś jest niemal standardem w nowym budownictwie. Niewątpliwie rozwiązanie to ma wiele plusów. Przede wszystkim zapewnia duży komfort, idealnie nadaje się też do połączenia z pompami ciepła lub panelami słonecznymi. Dzieje się tak, ponieważ ten typ ocieplenia lokalu wymaga podgrzania wody do mniejszej temperatury niż tradycyjne grzejniki. Prócz tego podłogówka pozwala na większą swobodę w aranżacji wnętrz. Jeśli zdecydujemy się tylko na ten system grzewczy, nie potrzeba nam nawet niewielkich grzejników, co jest sporą oszczędnością miejsca.

Podłogówka jak każde rozwiązanie ma też swoje wady. Najlepiej zamontować ją w czasie budowy domu, w innym przypadku wymaga to gruntownego remontu podłóg. Jeśli się na niego zdecydujemy, musimy mieć świadomość, że ich poziom się podniesie. Już na etapie planowania trzeba brać to pod uwagę, jeśli nie chcemy zaburzyć funkcjonalności całego pomieszczenia. Prócz tego ogrzewanie podłogowe jest dość drogie, a jego montaż należy koniecznie powierzyć specjalistom. Ogrzewanie podłogowe ma jeszcze jeden spory minus. Tego typu rozwiązanie sprawia, że poszczególne pokoje nagrzewają się wolniej niż przy korzystaniu z tradycyjnych grzejników.

Plusy i minusy grzejników

Grzejniki są montowane w polskich domach od lat. Te nowoczesne potrafią dobrze wyglądać i zajmują naprawdę niewiele miejsca. Potrzebują jednak wody o temperaturze około 70 stopni Celsjusza. Przez to mogą okazać się rozwiązaniem droższym niż ogrzewania podłogowe. Obie metody inaczej rozprowadzają ciepło. Dzięki temu grzejniki nawet starego typu szybciej podniosą temperaturę w naszym mieszkaniu. Z drugiej strony wysoka temperatura i szybkie nagrzewanie może sprawić, że powietrze w naszym domu będzie suche i ubogie w tlen. Wiele osób w sezonie grzewczym jest zmuszone do częstego wietrzenia mieszkania i przez to tracą ciepło.

Warto pamiętać, że starsze modele grzejników należy odpowietrzyć przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli o tym zapomnimy możemy tracić sporo ciepła, a w niektórych przypadkach ryzykujemy też zalaniem. Do tego grzejniki, nawet niewielkie, ograniczają przestrzeń i nie pozwalają nam na swobodną aranżację przestrzeni. Jeśli jednak w naszym domu lub mieszkaniu istnieje już tego typu system grzewczy, zmiana go na podłogówkę może okazać się pracochłonna i bardzo kosztowna. W tym przypadku warto zamontować nowoczesne grzejniki, które dobrze oddają temperaturę i szybko pozwalają nam cieszyć się ciepłem.

Ostateczna decyzja dotycząca wyboru ogrzewania zależy więc nie tylko od budżetu, ale i od aktualnego stanu zajmowanego przez nas lokalu.

Dodaj komentarz