Jak mogą wyglądać domy i osiedla przyszłości?

Jak mogą wyglądać domy i osiedla przyszłości?

Na rynek nieruchomości wpływ mają nie tylko koronawirus, ale także zmiany społeczne, klimatyczne oraz postęp technologiczny.

Zmiany w służbie ekologii

Zmiany klimatyczne to główne wyzwanie, jakie stoi przed rządami państw i społecznościami. Ogrody wertykalne i zielone mury to jeden ze sposób na walkę z ociepleniem klimatu. Coraz więcej europejskich miast decyduje się na instalacje na zewnątrz i w środku budynków roślinności. Zielone dachy i tarasy, a także i elewacje mają zmniejszyć w naturalny sposób temperaturę w centrach miast, które w wyniku zmian klimatycznych stały się „wyspami ciepła”. Na zielone elewacje oraz ogrody zdecydowały się już niektóre z polskich miast, wśród nich Warszawa, Poznań, Wrocław, Kraków i Szczecin. Wkrótce w planach zagospodarowania wprowadzony może zostać również minimalny wymóg terenów zielonych przypadających na jednego mieszkańca. Efektem takiego zabiegu może być likwidacja ogrodów działkowych w centrach miast. Zastąpić je mogę osiedla z ogrodami społecznymi lub parkami.

To niejedyne zmiany w polskich miastach, które dotyczyć będą ekologii. Już teraz wprowadzony został podatek od deszczu czy też dotacje na oczka wodne, które ograniczyć mają marnowanie wody. Kolejnym sposobem na retencje wód opadowych jest tworzenie tzw. ogrodów deszczowych. Samowystarczalne energetycznie mogą stać się natomiast całe osiedla. Taki rezultat uzyskać można, pokrywając dachy oraz fasady budynków półprzezroczystymi panelami fotowoltaicznymi z perowskitów. Prowadzone są również pracę nad technologią PowerPack Immobilie, która umożliwia wytwarzanie energii elektrycznej w budynku i jej magazynowanie, a także oddawanie nadwyżek do sieci.

Uregulowanie kwestii ogłoszeń nieruchomości

Wielu kupujących ucieszyłaby z pewnością ustawowa regulacja ogłoszeń nieruchomości. Obecnie oferty traktowane są często jako reklama, a co więcej, wprowadzają klienta w błąd. Zmienić to może wprowadzenie odpowiednich przepisów.

Zmiany w strukturach osiedli

Druk 3D wykorzystywany jest już od pewnego czasu w różnych sektorach przemysłu czy medycyny. Technologia ma szansę również zrewolucjonizować rynek nieruchomości – przyśpieszyć budowę nowych mieszkań, a tym samym zwiększyć ich dostępność. Prawdziwą zmianą będzie wykorzystanie 3DCP, Construction Printing, w ogólnodostępnym budownictwie. Warto podkreślić, że budowa domu będzie nie tylko szybsza, ale również tańsza i bardziej przyjazna środowisku.

Lądowiska dla dronów, brak grodzonych osiedli

Usługa dostarczania przesyłek dronami dostępna jest już w Chinach. Testy prowadzone są także w innych krajach. Efektem jej rozpowszechnienia może być konieczność umieszczania na budynkach specjalnych lądowisk.

Zlikwidowane mają być natomiast ogrodzenia osiedli. Zamiast tego dla poprawy bezpieczeństwa w budynkach stosowany może być system rozpoznawania twarzy, znany już z banków czy smartfonów.

Nowością mają być także inwestycje tematyczne – osiedla wspomagane dla seniorów, bloki z dużą przestrzenią wspólną dla młodych, czy też inwestycje przeznaczone dla konkretnych wspólnot religijnych.

Dodaj komentarz