Prawo dotyczące nieruchomości – co się zmieni w 2021 roku?

Prawo dotyczące nieruchomości – co się zmieni w 2021 roku?

Pakiet mieszkaniowy, podatek deszczowy i bardziej restrykcyjne formy dotyczące ekologicznego budowania to najważniejsze zmiany, które czekają rynek nieruchomości w tym roku. Sprawdź, na czym polegają nowe przepisy, aby być na bieżąco.

Pandemia na pewno przez najbliższych kilka miesięcy będzie oddziaływać na sektor nieruchomości. Mimo tego zmiennego środowiska zostały wprowadzone nowe regulacje, które dotyczą mieszkaniówki.

Opłata deszczowa

Rząd, aby poprawić stan finansów publicznych po dofinansowaniu przedsiębiorstw dotkniętych pandemią koronawirusa, wprowadza szereg nowych podatków. Jednym z nowych przepisów jest rozszerzenie zakresu opłaty deszczowej, czyli od utraconej naturalnej retencji terenowej. Od tego roku z dużym prawdopodobieństwem będą musieli ją opłacać także mieszkańcy bloków i domów jednorodzinnych.

Najem firmowy rozliczany ryczałtem

Do tej pory nie można było rozliczać przychodów z najmu, podnajmu czy dzierżawy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeśli taka umowa dotyczyła prowadzonej działalności gospodarczej. Przepisy się jednak zmieniły i od 2021 roku przedsiębiorcy także będą mogli korzystać z ryczałtu, na takich samych zasadach jak prywatni wynajmujący. Stawka wyniesie więc 8,5%, jeśli roczne przychody nie przekroczą 100 tys. zł albo 12,5% od nadwyżki tej kwoty.

Normy WT 2021

Od początku roku obowiązują już także nowe normy, które obniżają limity zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną w nowo budowanych nieruchomościach. W przypadku domów jednorodzinnych limit wynosi teraz 70 kWh/m kw., a w przypadku bloków wielorodzinnych 65 kWh/ m kw. W skrócie zmiany te mają zmusić inwestorów do tego, aby zastosowane technologie w zakresie ogrzewania, klimatyzacji czy podgrzewania wody były bardziej ekologiczne, a dom wykorzystywał więcej energii odnawialnej niż nieodnawialnej. Służą temu na przykład panele fotowoltaiczne albo pompa ciepła.

Rządowy pakiet mieszkaniowy

2021 rok ma być także okresem, kiedy zacznie obowiązywać społeczny pakiet mieszkaniowy. To rządowy program, który ma wspierać mieszkalnictwo. Działania, które będzie obejmował, będą polegały na: zwiększeniu dofinansowania dla samorządów na budowę mieszkań komunalnych, wprowadzeniu dodatków mieszkaniowych dla osób szczególnie dotkniętych pandemią koronawirusa, powołaniu społecznych agencji najmu oraz udostępnieniu możliwości przekazania deweloperom gruntu przez gminę, pod warunkiem, że wybudują oni na tym terenie mieszkania.

Dodaj komentarz