Kredyty hipoteczne 0 proc. – czy to możliwe w Polsce?

Kredyty hipoteczne 0 proc. – czy to możliwe w Polsce?

Oprocentowanie w polskich bankach jest obecnie rekordowo niskie. Do najniższego poziomu w historii spadło nie tylko oprocentowanie oszczędności, ale także kredytów hipotecznych. Można się jednak spodziewać, że te ostatnie będą wkrótce jeszcze tańsze. Ale czy jest możliwe pojawienie się kredytów hipotecznych z oprocentowaniem 0 proc.?

Rekordowo niskie oprocentowanie pieniędzy w bankach

Narodowy Bank Polski podał, że w listopadzie 2020 roku 78 proc. środków zgromadzonych w bankach było przechowywanych na kontach, których średnie oprocentowanie wynosi tylko 0,04 proc. Tym samym, w listopadzie banki wypłaciły klientom w formie odsetek zaledwie 1,28 mld. złotych. To najniższa łączna kwota od końca 1996 roku, gdy Narodowy Bank Polski zaczął publikować takie informacje. Średnie oprocentowanie lokat spadło od początku 2020 roku z 1,42 proc. do 0,58 proc.

Oprocentowanie kredytów też spada

Pozytywną informacją dla klientów banków jest za to fakt, że wyjątkowo niskie pod koniec 2020 roku było także oprocentowanie kredytów. W przypadku tych hipotecznych wyniosło średnio 2,89 proc. To rekordowo niskie wyniki jak na kredyty, ale nadal znacznie przewyższające wspomniane wyżej oprocentowanie pieniędzy zgromadzonych w na lokatach bankowych.

Można się jednak spodziewać, że już wkrótce ceny kredytów w Polsce pójdą jeszcze bardziej w dół. Stanie się tak, jeśli NBP obniży stopy procentowe. A prawdopodobieństwo takiego ruchu w pierwszym kwartale 2021 roku znacznie wzrosło. Stało się to po informacji Głównego Urzędu Statystycznego o wysokości inflacji w grudniu 2020. Okazało się, że wyniosła ona tylko 2,3 proc., a więc znacznie mniej niż się spodziewano. Gdyby Narodowy Bank Polski zdecydował się na obniżkę stóp procentowych, to być może już niedługo oprocentowanie kredytów hipotecznych mogłoby wynosić nawet ok. 2 proc.

Czy możliwe są kredyty hipoteczne za 0 proc.?

Co ciekawe, jest już kraj, w którym kredyt hipoteczny można dostać z oprocentowaniem 0 proc. i to stałym, na dodatek aż na 20 lat. Taką ofertę przygotował jeden z banków w Danii. Wynika to z finansowania kredytów przez listy zastawne, również oprocentowane na 0 proc. Bank straty z oprocentowania nadrabia zaś na dołączonych do kredytu produktach, takich jak karta kredytowa czy obowiązkowo otwierane konto.

Czy takie rozwiązanie może zostać wprowadzone również w Polsce? Mimo że wysokość oprocentowania kredytów hipotecznych w naszym kraju spada, to trudno się spodziewać, by faktycznie osiągnęła 0 proc. Potrzebne byłoby do tego podobne jak w duńskim przypadku finansowanie ich poprzez listy zastawne, a także znacznie większe zainteresowanie kredytami. Tymczasem w naszym kraju dla banków głównym źródłem pieniędzy wypłacanych później w formie kredytów są rachunki i lokaty. Banki są więc uzależnione od tego, jak wielu klientów je w nich posiada i jakie jest ich oprocentowanie. Ponadto popyt na kredyty hipoteczne wciąż nie jest zbyt duży. Na razie więc można liczyć raczej tylko na kredyty z oprocentowaniem w okolicach 2 proc.

Dodaj komentarz