Jaki jest aktualny koszt budowy domu?

Jaki jest aktualny koszt budowy domu?

O 11 proc. jest droższe niż przed rokiem wybudowanie domu do stanu surowego zamkniętego. Wzrost cen materiałów spowolnił, ale wysokie tempo wzrostowe utrzymują ceny usług budowlanych. Ile aktualnie trzeba zapłacić za postawienie jednorodzinnej nieruchomości?

Serwis wielkiebudowanie.pl zbadał, jaki jest teraźniejszy koszt budowy domu jednorodzinnego w podziale na dwa etapy – osiągnięcie stanu surowego zamkniętego oraz stanu deweloperskiego z malowaniem, lecz bez wykańczania. Uwzględnione zostały ceny materiałów i usług budowlanych.

Dane zostały podane w złotych w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni budynku.

Koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego

Aby dom osiągnął stan surowy zamknięty, musi mieć: fundamenty, ściany, strop, dach, drzwi zewnętrzne oraz okna. W lutym 2024 roku materiały i usługi budowlane, które pozwalają na wybudowanie do tego etapu, były o 11,3 proc. droższe niż rok wcześniej.

Ceny materiałów wzrosły maksymalnie o kilka procent, a komponenty niezbędne do zrobienia dachu nawet staniały. Wyjątkiem jest strop, za który trzeba zapłacić ponad 30 proc. więcej niż rok temu.

W większym stopniu podrożały prace budowlane, bo średnio o kilkanaście procent więcej. Największy skok cenowy dotyczy postawienia ścian. Ekipy wyceniają takie prace o 26,5 proc. drożej niż w zeszłym roku.

Sumując ceny usług i materiałów budowlanych koszt postawienia domu do stanu surowego zamkniętego wynosi aktualnie 3 732 zł na metr kwadratowy. Jeśli więc chcemy wybudować 100-metrowy dom do tego przejściowego etapu, to trzeba przygotować się na wydatek rzędu ok. 373 tys. zł, natomiast 200-metrowy 746 tys. zł

Koszt budowy domu do stanu deweloperskiego

Stan surowy zamknięty oznacza, że zostało wykonanych tylko część prac, a do przeprowadzki jeszcze daleka droga. Kolejny etap to prace, które pozwolą osiągnąć stan deweloperski, czyli elewacja, instalacja wodno-kanalizacyjna, instalacja elektryczna, ogrzewanie, tynki, posadzki, gładzie, płyty gipsowe oraz malowanie ścian i sufitów.

Ile trzeba za to zapłacić? Z wyliczeń wielkiebudowanie.pl wynika, że 2 535 zł za metr kwadratowy. Przy 100-metrowym domu trzeba więc uwzględnić wydatek rzędu 253 tys. zł, a przy 200-metrowym 506 tys. zł.

Pozytywną informacją dla inwestorów jest, że zarówno materiały, jak i prace budowlane w tej kategorii nie są o wiele droższe niż w zeszłym roku – średnio o zaledwie 5,5 proc, w tym wzrost cen usług wynosi 9 proc., a materiałów 2,8 proc.

Koszt budowy domu 2024

Sumując wydatki na oba etapy, to postawienie 100-metrowego domu od fundamentów aż do stanu deweloperskiego kosztuje obecnie 626 tys. zł, a 200-metrowego 1,252 mln zł. Trzeba jednak pamiętać, że dane są uśrednione, a ostateczne wydatki będą uzależnione od indywidualnej sytuacji, chociażby od jakości wybranych materiałów czy lokalizacji budowy.

Dodaj komentarz