Nowe regulacje dotyczące wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej oraz nadawania klas energetycznych dla budynków wejdą w życie z opóźnieniem. Do projektu przepisów zostało zgłoszonych tak dużo uwag, że część prac ministerstwo musiało przeprowadzić od nowa.
Transformacja energetyczna istniejących budynków nie jest łatwym procesem. Realizacja termomodernizacji napotyka wiele problemów, z trudem wdrażane są również nowe regulacje, których wymagają od nas europejskie dyrektywy.
Nowelizacja istniejących przepisów
1 stycznia 2026 roku miała wejść w życie nowelizacja przepisów dotyczących wydania świadectw charakterystyki energetycznej oraz wyznaczania klas energetycznych dla budynków oraz ich części (w tym domów jednorodzinnych i mieszkań). Już wiadomo, że nie uda się jej wprowadzić zgodnie ze wcześniejszym planem.
Proponowane rozwiązania mają na celu ułatwić sprzedaż lub najem nieruchomości poprzez nadanie im klas energetycznych, podobne do tych, które są stosowane w przypadku urządzeń elektrycznych. Nowe regulacje mają też wprowadzić zmianę w zasadach wydawania świadectw energetycznych i tym samym poprawiając ich jakość.
Świadectwa charakterystyki energetycznej są już dobrze znane właścicielom nieruchomości przeznaczonych na wynajem lub sprzedaż. Również najemcy i nabywcy zwracają na nie większą uwagę, ponieważ informują, ile energii zużywa nieruchomości na potrzeby ogrzewania czy wentylacji. Niestety wiele świadectw jest obecnie wydawanych bez zachowania należytej staranności. Dokumenty są wystawiane bez wywiadu z właścicielem, inspekcji nieruchomości, czy weryfikacji dokumentacji technicznej obiektu.
Zmiany w przepisach mają uniemożliwić zakup świadectwa przez internet. Skorygowany również zostanie zakres informacji podawanych w świadectwie.
Projekt wymagał poprawek
Założenia dotyczące rozporządzenia w sprawie nadawania klas energetycznych uległy wielu modyfikacjom podczas konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Uwzględnienie tych zmian oraz innych modyfikacji w wyniku prac prowadzonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii wymagało gruntownej przebudowy projektu.
Sama procedura wyznaczania charakterystyki energetycznej w postaci klas nie ulegnie zasadniczym zmianom, jednak musi zostać zmodyfikowana, aby zapewnić precyzyjność i jednoznaczność stosowanych obliczeń. Klasa charakterystyki budynku lub jego części ma się opierać o obliczone zapotrzebowanie na energię związane z potrzebami użytkowymi.
Zmiana terminu wejścia w życie przepisów
Zakres wprowadzonych zmian wymaga przygotowanie nowego projektu oraz przeprowadzenia nowych konsultacji. Termin przyjęcia projektu przepisów został pierwotnie wyznaczony na czwarty kwartał 2024 roku, jednak do tej pory go nie wydano. Wejście w życie rozporządzenia planowane jest obecnie na drugą połowę 2026 roku.
Terminu uda się dotrzymać, jeśli wprowadzane poprawki zostaną przyjęte bez dodatkowych zmian i konieczności przeprowadzenia kolejnej rundy konsultacji.