Czym jest suburbanizacja i jakie problemy z niej wynikają?

Czym jest suburbanizacja i jakie problemy z niej wynikają?

Suburbanizacja, czyli rozrastanie się stref podmiejskich, to obecnie jeden z najistotniejszych trendów wpływających na rozwój miast. Przybrał on szczególnie na sile zwłaszcza w okresie pandemii, wraz ze spopularyzowaniem pracy zdalnej. Na migrację mieszkańców z centrum miast na ich obrzeża, które mają stać się atrakcyjniejszym niż dotychczas miejscem do życia, wpływ ma kilka czynników.

Na czym polega suburbanizacja?

Zjawisko suburbanizacji często tłumaczy się, obrazowo porównując ją ze zjawiskiem „rozlewania się miast”, czyli niekoniecznie kontrolowanej ekspansji przedmieść. Zjawisko to potwierdzają dane GUS, które pokazują, że w Polsce w ostatnich latach wyraźnie ubywa mieszkańców miast na rzecz miejscowości przylegających do dużych aglomeracji. Co więcej, specjaliści przewidują też, iż jest to trend długotrwały, który przyczyni się do rozwoju suburbanizacji i dalszego rozwoju stref podmiejskich.

Bez wątpienia życie na terenach podmiejskich zostało wyraźniej docenione w czasie pandemii i konieczności izolacji w domu. Wielu doceniło wówczas posiadanie nawet niewielkiego ogródka, a ci, którzy go nie posiadali, masowo ruszyli na poszukiwania nowego miejsca do życia na przedmieściach. Bez wątpienia decyzję o wyprowadzce z centrum ułatwiła popularyzacja pracy zdalnej i brak konieczności odbywania regularnych podróży do biur.

Suburbanizacja – co jej sprzyja?

Choć istnieje wiele czynników mających wpływ na postęp suburbanizacji, to bez wątpienia jednym z głównych są dynamicznie rosnące ceny nieruchomości. Otóż za cenę kawalerki w centrum dużego miasta bardzo często można nabyć większe mieszkania, a nawet mały dom z ogródkiem w strefach podmiejskich. Dodatkowo wyprowadzka z miasta może pomóc obniżyć codzienne koszty życia, również ze względu na tańszy cennik usług.

Mieszkanie na przedmieściach zyskuje coraz bardziej na popularności, również ze względu na większą przestrzeń do życia, ale też ogólnie lepszy standard i komfort życia. Osiedlenie się w takiej lokalizacji umożliwia bliższy kontakt z naturą. Tereny podmiejskie dają możliwość prowadzenia bardziej aktywnego stylu życia, korzystania ze ścieżek rowerowych, co dla wielu jest ważną kwestią.

Do niedawna uważane jedynie za „sypialnie wielkich miast”, do których wraca się po pracy do domu wieczorem, tereny podmiejskie wraz z czasem i rosnącą liczbą mieszkańców przekształcają się w atrakcyjne ośrodki z w pełni rozwiniętą infrastrukturą. Remontowane są stare drogi, pojawiają się również nowe, co ułatwia komunikację prywatną i zbiorową.

Budownictwo mieszkalne na przedmieściach z czasem przyciąga popularne sklepy, lokale usługowe i rozrywkowe. Powstają tam również placówki medyczne, żłobki, przedszkola i szkoły. Tym samym, decydując się na życie w takim miejscu, niekoniecznie trzeba rezygnować z dotychczasowych rozrywek i form spędzania wolnego czasu.

Oczywiście istnieje też druga strona medalu. Suburbanizacja realizowana w sposób niekontrolowany, bez odpowiedniego monitorowania i zarządzania procesem, może okazać się jednak zjawiskiem negatywnym. W przypadku dynamicznego rozwoju terenów podmiejskich chodzi przede wszystkim o obawy związane z wpływem na środowisko naturalne oraz problemy związane z zagospodarowaniem przestrzennym.

Dodaj komentarz