Koniec dofinansowania do fotowoltaiki

Koniec dofinansowania do fotowoltaiki

Dofinasowanie do instalacji fotowoltaicznych dobiega końca. Najprawdopodobniej wnioski o dodatkowe środki, które zostały złożone do końca lipca zapewnią jeszcze środki z programu Mój Prąd, ale w kolejnych miesiącach pieniędzy może już zabraknąć. Pula, jaka jest obecnie do rozdysponowania wynosi 220 tys. złotych, co oznacza, że 178 tys. rodzin skorzysta z dotacji. Chętnych jest znacznie więcej.

Wszystko w ramach programu Mój Prąd 3.0, który umożliwia uzyskanie dopłat w wysokości 3000 zł na specjalistyczną instalację, dzięki której dom będzie zaopatrywany w prąd. Program realizowany jest trzeci rok i cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zgodnie z zapowiedziami za rok dotacji do montażu paneli słonecznych już nie będzie.

Z informacji wynika, że do NFOŚiGW wpłynęło już 53,5 tys. wniosków. W większości są to rodziny, które posiadają już panele słoneczne na dachach swoich domów, ale do tej pory nie wnioskowały jeszcze o środki z programu Mój Prąd. Warto dodać, że coraz więcej polskich gospodarstwa decyduję się na alternatywny system prądotwórczy, który po pierwsze jest przyjazny środowisku i jednocześnie zapewnia niższe rachunki za prąd. Szacuje się, że nawet 30 tys. nowych instalacji realizowanych jest w ciągu miesiąca. To potwierdza popularność fotowoltaiki w Polsce.

Dane Agencji Rynku Energii wskazują, że w tym roku zainstalowano w polskich domach aż 115,7 tys. instalacji fotowoltaicznych. Co ważne, tegoroczna edycja programu pozwala skorzystać z dotacji również w przypadku osób, które pod koniec 2020 roku zamontowały panele słoneczne, ale nie zdążyły złożyć wniosku. Dlatego chętnych nie będzie brakowało. Natomiast regulamin programu mówi, że wnioski można składać do 21 grudnia 2021 roku lub “do wyczerpania budżetu”, co może nastąpić już w najbliższych tygodniach. Środki pieniężne szybko się kończą, dlatego nie warto odwlekać momentu złożenia wniosku o dofinansowanie. Nie jest wykluczone, że wnioskodawca z sierpnia lub wrześni nie załapią się już na pieniądze z programu Mój Prąd. 

Dodaj komentarz