Popularność domów jednorodzinnych w Polsce

Popularność domów jednorodzinnych w Polsce

Coraz więcej Polaków mieszka lub planuje zamieszkać w domu jednorodzinnym. Według statystyk GUS, w pierwszej połowie roku rozpoczęto 54 tysięcy tego typu inwestycji. To o kilka tysięcy więcej niż w poprzednich latach. Rosnące zainteresowanie działkami i obiektami jednorodzinnymi to jeden z efektów epidemii koronawirusa. Zainteresowanie budową domów widoczne było jednak już wcześniej.

Rośnie popularność budownictwa jednorodzinnego

Jedną z przyczyn rosnącego zainteresowania domami jednorodzinnymi jest epidemia koronawirusa. Związane z nią obostrzenia i ograniczenia w przemieszczaniu się, konieczność dłuższego przebywania w miejscu zamieszkania, w tym praca i nauka zdalna, spowodowały, że wiele osób poszukiwało możliwości powiększenia swojej przestrzeni życiowej.

Rosnące zainteresowanie działkami budowlanymi i budownictwem jednorodzinnym zaobserwować można było już w kwietniu i maju ubiegłego roku. Takie wnioski wyciągnąć można z danych z wyszukiwarek internetowych i ilości odsłon ogłoszeń.

Zwiększony popyt widoczny jest także w rosnących cenach budownictwa jednorodzinnego – od 2019 stawki za metr kwadratowy rosną regularnie. Na przestrzeni roku, biorąc pod uwagę dane z Warszawy z roku 2020 i 2021, wartość domów wzrosła o 12,6%.

Warto zaznaczyć, że jedną z przyczyn popularności domów jednorodzinnych są także rosnące ceny mieszkań w miastach. Budowa domu jest w wielu przypadkach bardziej przystępna cenowo niż zakup mieszkania o dużym metrażu w największych ośrodkach miejskich.

Nie tylko epidemia

„Moda na domy” to nie nowość. Tego typu trend obserwowany jest już od kilku lat. Główna fala popularności domów miała miejsca w latach 2006-2016. W efekcie w domach żyło 57 procent Polaków. Lata po 2016 roku to natomiast ponowny triumf mieszkalnictwa wielorodzinnego. Jak na razie tendencja ta się utrzymuje i nadal więcej pozwoleń wydawanych jest na inwestycje związane z budową mieszkań niż na budownictwo jednorodzinne.

Przeciwne upodobania zaobserwować można wśród mieszkańców innych europejskich miast. W wielu krajach preferowanym typem nieruchomości jest budownictwo jednorodzinne. W Wielkiej Brytanii w domach żyje 85 procent mieszkańców. Dużą popularnością domy cieszą się także wśród obywateli Irlandii, Chorwacji, Norwegii, Cyprze czy Szwecji.

Dodaj komentarz