Kredyty hipoteczne we frankach – w którym banku najwięcej?

Kredyty hipoteczne we frankach – w którym banku najwięcej?

Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich były swego czasu najbardziej popularne wśród kredytobiorców ze względu na niskie raty. Tak było przynajmniej do 2008 r., kiedy nastąpił szczyt tego boomu. Skończyło się to, jak wiadomo, pęknięciem bańki. Dziś mało który bank udziela jeszcze w ogóle kredytów frankowych, ale nadal całkiem sporo klientów takie kredyty spłaca.

Bankier.pl postanowił sprawdzić, które z banków mają w portfelu najwięcej „frankowych” hipotek oraz w których są one największą częścią kredytowego stanu posiadania. W badaniu brano pod uwagę instytucje notowane na warszawskiej giełdzie i takie, które regularnie publikują kwartalne sprawozdania finansowe. Okazało się, że spośród wszystkich instytucji to PKO Bank Polski ma najwięcej kredytów opartych na walutach obcych: pod koniec III kw. 2021 r. było to ok. 20,5 mld zł takich należności (w przeważającej większości przejętych wraz z Nordea Bankiem w 2014 r.).

Po PKO BP plasują się mBank i Bank Millenium – ok.11 mld, a zaraz za nimi Grupa Santander z ponad 9 mld zł oraz Getin Noble Bank (prawie 9 mld zł). Mniej więcej połowa tej kwoty to BNP Paribas (niespełna 4,5 mld), a Bank Pekao – ok. 2,7 mld zł. Banki, które mogą pochwalić się najmniejszą liczbą kredytów frankowych to Citi Handlowy (51 mln zł), ING Bank Śląski i Bank Ochrony Środowiska (nieco ponad 850 mln zł). Danych tego rodzaju nie podaje natomiast Alior Bank.

Prawdą jest, że udział procentowy frankowych kredytów hipotecznych we wszystkich kredytach mieszkaniowych stopniowo się zmniejsza, bo dotychczasowe kredyty są sukcesywnie spłacane, a nowych udziela się coraz mniej. Wyjątkiem jest Getin Noble Bank, w którym hipoteki bazujące na franku szwajcarskim to ponad 40 proc. wszystkich kredytów mieszkaniowych. W tym banku udział portfela CHF we wszystkich udzielonych kredytach wynosi 26 proc.

Wiele banków uruchomiło programy ugód z klientami, którzy złożyli pozwy sądowe o przewalutowanie lub unieważnienie kredytu we frankach. W III kwartale 2021 roku liczba takich postępowań sądowych wyniosła 7,2 tys. i była 3 proc. niższa niż w II kwartale. PKO BP oraz ING Bank Śląski zdecydowały się na konwersję kredytu w obcej walucie na kredyt w złotówkach, tak jakby od początku kredyt był kredytem złotowym (czyli w formie zaproponowanej przez przewodniczącego KNF).

Dodaj komentarz