Wyższe podatki od nieruchomości w Warszawie

Wyższe podatki od nieruchomości w Warszawie

Warszawa coraz droższa jeśli chodzi o nieruchomości. Nie chodzi tylko o ceny mieszkań, ale również o stawki podatków od nieruchomości. W ostatnim czasie Rada Miasta Warszawy w stosunku głosów 40 za, 6 przeciw, 10 wstrzymało się, zdecydowała o podwyżce podatków od nieruchomości i środków transportu. W porównaniu z 2021 roku opłata za metr kwadratowy mieszkania bądź domu będzie wyższa o 4 grosze.

Podwyżki nie są zaskoczeniem dla mieszkańców stolicy. W ostatnich latach stawka podatku stale była podnoszona. W 2019 roku podatek od warszawskich lokali mieszkalnych wynosił 79 groszy, rok później – 81 groszy, natomiast w 2021 trzeba było płacić już 85 groszy za metr kwadratowy nieruchomości przeznaczonej do celów mieszkaniowych. Warto nadmienić, że prowadzona obecnie podwyżka zwiększy dochód miasta z tytułu podatku od nieruchomości w porównaniu z ubiegłym rokiem o 32,34 mln zł.

Na mocy nowej uchwały miesięczna wysokość podatku wynosi obecnie 89 gr za 1 mkw. powierzchni użytkowej nieruchomości prywatnej. Natomiast w przypadku nieruchomości komercyjnych stawka wynosi już 25,74 zł za metr. Dotyczy to wszystkich budynków, w których prowadzona jest jakakolwiek działalność gospodarcza, również prywatnych zaadaptowanych do celów firmowych. W porównaniu z ubiegłym rokiem przedsiębiorący za podatek od nieruchomości zapłacą aż o 90 groszy więcej.

Zgodnie w wyliczeniami magistratu podwyżki dla właścicieli prywatnych mieszkań nie będą aż tak odczuwalne, np. w przypadku 70-metrowego lokalu mieszkalnego, do którego przypisane jest 30 mkw. powierzchni gruntu, miesięczna opłata wzrośnie o 33 grosze. Inaczej wygląda to u właścicieli domów jednorodzinnych. Standardowy około 150-metrowy dom z działką 800 mkw. generować będzie o 1,83 zł miesięcznie więcej za podatek.

Dodaj komentarz