Kredyty mieszkaniowe w październiku 2021 r.

Kredyty mieszkaniowe w październiku 2021 r.

Boom na mieszkania wciąż trwa. Wzrosty nie są już wprawdzie tak skokowe, jak wcześniej, ale wciąż nie brakuje chętnych na kupno. Popyt napędza cały rynek. Duża liczba chętnych i niedostępność mieszkań na sprzedaż sprawiają, że hossa na rynku wciąż trwa. To z kolei przekłada się na kwestie kredytów mieszkaniowych. Jak wyglądało to w październiku? Sprawdźmy.

Wzrost liczby kredytów mieszkaniowych oraz ich wartości

Na rynku kredytów mieszkaniowych w stosunku do zeszłego roku mamy do czynienia z bardzo wysoką dodatnią dynamiką wartości (+46,8%). W porównaniu z październikiem 2020, w tym roku liczba udzielonych kredytów wzrosła aż o 27,3%. Według danych Newslettera kredytowego BIK, wzrosła też liczba udzielonych kredytów gotówkowych – o 26,2%.

Banki oraz SKOK-i udzieliły pożyczek mieszkaniowych na wartość o 46,8% wyższą niż w październiku 2020. To zdecydowanie najwyższy wzrost wśród tego typu produktów. Dla porównania wartość kredytów gotówkowych zwiększyła się o 34,3%, natomiast kredytów ratalnych tylko o 6,4%.

Miesięczna akcja kredytowa

Dane BIK pokazują, że miesięczna akcja kredytowa na rynku kredytów mieszkaniowych przekroczyła już 8,5 miliarda złotych. Mamy więc do czynienia z kolejnym historycznym rekordem. Wzrosty nie są wprawdzie tak spektakularne jak w sierpniu, ale i tak ich dynamika jest znacząca. BIK podkreśla również, że ponad połowa udzielonych kredytów to zobowiązania na kwotę ponad 350 tysięcy zł. Z kolei kredyty na kwotę powyżej 0,5 miliona złotych stanowią już 27,5% łącznej akcji kredytowej. Co ciekawe, ich udział rośnie z miesiąca na miesiąc.

Zdaniem ekspertów BIK statystyki z października są odzwierciedleniem popytu na rynku nieruchomości w sierpniu oraz wrześniu. Stąd wzrosty w październikowej akcji kredytowej w obrębie kredytów mieszkaniowych. W przypadku tych kredytów październik był najlepszym miesiącem od wybuchu pandemii, jeśli chodzi o wartość oraz liczbę akcji kredytowej – odpowiednio 6,8 mld zł oraz 22,8 tys. sztuk. Akcja przewyższyła poziom sprzed pandemii. Jesteśmy świadkami kolejnego rekordu. Jak argumentuje BIK, nie jest to wynikiem słabszych statystyk w październiku ubiegłego roku. Pierwszy raz w historii wartość miesięcznej akcji kredytowej przekroczyła 8,63 mld zł. Co więcej już od ośmiu miesięcy wartość ta nie spada poniżej 7,5 mld zł.

Jakie są przyczyny takiej dynamiki? Powodem dobrej koniunktury jest z pewnością stały, wysoki popyt na kredyty. Z drugiej strony banki chętnie udzielają kredytów mieszkaniowych, zwłaszcza tych na duże kwoty. Świadczy o tym chociażby zmniejszenie wymagań dotyczących wkładu własnego. Na wyższe kwoty udzielanych zobowiązań bezpośredni wpływ mają z kolei rosnące ceny nieruchomości.

Dodaj komentarz