Mieszkania w Warszawie droższe niż w holenderskich miastach

Mieszkania w Warszawie droższe niż w holenderskich miastach

Dynamiczny rozwój na rynku nieruchomości jaki możemy zauważyć w ostatnich latach w Polsce, nierzadko wiąże się również z drastycznymi wzrostami cen mieszkań. Stołeczne stowarzyszenie Miasto Jest Nasze przeprowadziło analizę, która ujawniła, że mieszkania w Warszawie są obecnie droższe niż w niektórych miejscowościach w Holandii, takich jak Haga czy Rotterdam. Niestety porównanie to oznacza wyłącznie złe informacje dla zainteresowanych kupnem lokalu mieszkalnego w stołecznym mieście.

Nowe światło na rynek nieruchomości w stolicy

Badając oferty mieszkań na sprzedaż, stowarzyszenie Miasto Jest Nasze odkryło dane cen mieszkań, które budzą zdumienie. Jak się okazuje, mieszkanie o powierzchni 72 metrów kwadratowych na warszawskim Grochowie lub apartament o powierzchni 63 metrów kwadratowych na Szamotach kosztują niemal milion złotych. Tymczasem na obrzeżach Rotterdamu za 180 tysięcy euro (około 800 tysięcy złotych) można nabyć 93-metrowe mieszkanie, a nieco mniejszy lokal (86 metrów) w Hadze kosztuje 200 tysięcy euro (ok. 900 tysięcy złotych). To tylko kilka przykładów, które rzucą nowe światło na problematykę cen nieruchomości. W kolejnych zestawieniach wykazano, że 63-metrowe mieszkanie w Warszawie będące w bardzo bliskiej odległości od sąsiadującego budynku kosztuje niemal 1,5 miliona złotych. W tej samej cenie w Rotterdamie, dużym portowym mieście można zakupić 80-metrowe mieszkanie w samym centrum. W Hadze za równowartość tej kwoty dostępne jest 66-metrowe mieszkanie z widokiem na plażę albo nawet mieszkanie o dwukrotnie większej powierzchni niż w Warszawie, lecz zlokalizowane kilka kilometrów od ścisłego centrum.

Kontrast między cenami a zarobkami Polaków

Podczas przeglądania ofert mieszkań w centrum Warszawy, wspomniane wcześniej stowarzyszenie zauważyło, że 52-metrowe mieszkanie na ulicy Marszałkowskiej kosztuje prawie 2 miliony złotych. W tym samym czasie, w centrum Rotterdamu, za niecałe 400 tysięcy euro (około 1,75 miliona złotych) można nabyć 86-metrowy lokal. W okolicach centrum Hagi za niecałe 440 tysięcy euro (ok. 1,92 miliona złotych) można zakupić mieszkanie o powierzchni 107 metrów kwadratowych.

Te niezwykle wysokie ceny mieszkań w stolicy Polski pozostawiają gorzki wniosek, bo po wielu latach dogoniliśmy wreszcie bogatszą od nas Holandię. Niestety nie dotyczy to średniej pensji, gdzie do Holendrów nam bardzo daleko, ale cen za metr kwadratowy mieszkania. Paradoksem jest fakt, że mimo iż Polska staje się coraz bardziej konkurencyjnym rynkiem nieruchomości, zarobki mieszkańców nie nadążają za tym wzrostem. Średnie pensje w kraju nad Wisłą są znacznie niższe niż w Holandii, co sprawia, że zakup nieruchomości staje się dla wielu polskich obywateli poza zasięgiem ich możliwości finansowych.

Dodaj komentarz