Mieszkania w Warszawie – rośnie popyt, rosną ceny

Mieszkania w Warszawie – rośnie popyt, rosną ceny

Na warszawskim rynku nieruchomości śladów pandemii nie widać. W pierwszym kwartale roku sprzedaż wzrosła o 21 procent w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.
Na wysokim poziomie utrzymują się również ceny. Wszystko to wynik rosnącego popytu, który, wraz z oficjalnym zakończeniem pandemii, może jeszcze wzrosnąć.

Wzrost cen i popytu w pierwszym kwartale 2021 roku

21-procentowy wzrost sprzedaży i 8,1-procentowy wzrost średniej ceny za metr kwadratowy w porównaniu do początku 2020 roku oraz prawie 30-procentowy wzrost sprzedaży w stosunku do poprzedniego kwartału – tak w skrócie opisać można sytuacje w pierwszym kwartale 2021 roku na warszawskim rynku nieruchomości. Jak wynika z danych redNet Property Group i CBRE w tym czasie sprzedano więcej niż 6,7 tysięcy mieszkań. Za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego według ofert deweloperów zapłacić należało średnio 10656 złotych.

Co więcej, sprzedaż w pierwszych miesiącach 2021 roku jest wysoka także w porównaniu do lat ubiegłych. Wynik sprzedażowy był w tym czasie lepszy tylko w trzech kwartałach na przestrzeni ostatnich pięciu lat. Jednocześnie w pierwszym kwartale 2021 roku zakończono stosunkowo niewielką, w porównaniu do lata wcześniejszych, liczbę inwestycji.

Mieszkanie to nadal dobra inwestycja

Rosnące zainteresowanie mieszkaniami to efekt kilku czynników. Pierwszy z nich to niskie stopy procentowe, które obniżają koszt kredytów hipotecznych, a także oprocentowanie lokat. Trzymanie oszczędności na koncie bankowym uważane jest obecnie za mało opłacalne. Oprócz tego znaczenie ma także rosnąca inflacja. W efekcie kupno mieszkania traktowana jest jako pewna i obarczona małym ryzykiem inwestycja kapitału.

Zainteresowanie mieszkaniami będzie dalej rosnąć

Wszystko wskazuje na to, że zakończenie pandemii zwiększy zainteresowanie mieszkaniami. Wraz z tym rosnąć będą także ceny. To wynik nie tylko dużego zainteresowania nieruchomościami, ale także rosnących kosztów materiałów budowlanych oraz ograniczonej podaży.

Wzrost cen dotyczy także domów. W porównaniu do roku ubiegłego ceny w tym sektorze wzrosły o 10,5 procent.

Dodaj komentarz