Mały ogródek – jak go urządzić?

Mały ogródek – jak go urządzić?

Nawet niewielki ogródek przy mieszkalnym bloku daje możliwość powiększenia przestrzeni życiowej i może być dobrym miejscem na relaks. Szczególnie jeżeli zostanie urządzony w przemyślany i funkcjonalny sposób.

Projekt to klucz do sukcesu

Mieszkania z ogródkiem przy bloku lub segmentach w szeregowcach cieszą się w ostatnich miesiącach zwiększonym zainteresowaniem. Dobrze zaprojektowany ogródek to możliwość zwiększenia swojej przestrzeni mieszkalnej i dobre miejsce na relaks. Ograniczony metraż wymaga jednak decyzji, jakie funkcje ma pełnić przydomowa sfera – służyć jako miejsce rozrywki dla dzieci, czy raczej miejsce relaksu i spotkań wszystkich domowników.

Kolejny krok to zmierzenie ogródka i wykonanie projektu, na którym naniesione będą wszystkie elementy wyposażenia.

Funkcją wielu ogródków jest przede wszystkim stworzenie strefy odpoczynku, w której główną rolę odgrywają stół oraz krzesła. Wybierając zestaw dla siebie, należy brać przede wszystkim pod uwagę materiał, z którego zostały wykonane. Warto przemyśleć także możliwość ich przechowywania – jeżeli w trakcie zimy będą trzymane w mieszkaniu, można zdecydować się na modele składane, które zajmują mniej miejsca.

Jakie rośliny wybrać do przydomowego ogródka?

Mała przestrzeń wymaga przemyślanych zakupów także w przypadku roślin. Decydując się na kupno nasion, warto dokładnie zapoznać się z wymogami gatunków co do jakości i kwasowości gleby, a także nasłonecznienia. Istotne jest również dopasowanie do siebie rodzajów roślin, które rosnąć mają obok siebie na niewielkiej przestrzeni. Wybór roślin należy uzależnić także od ilości czasu, jaki możemy im poświęcać. Nie można zapomnieć, że sporą ilość czasu poświęcić należy na samo utrzymanie zadbanego trawnika.

Obok tego warto zdecydować się stworzony z desek lub drewnianego podestu niewielki taras, który zmniejszy ilość trawnika do pielęgnacji, a przy tym stanowi dobre miejsce na umieszczenie krzeseł oraz stołu.

Wybierając rośliny do niewielkiego ogródka, nie można zapomnieć również o ich potencjalnym rozmiarze, szczególnie jeżeli planujemy zasadzenie drzew. Wyrośnięte drzewo za kilka lat zacienić może okna budynku, zanieczyszczać okolicę dużą ilością liści lub rozrosnąć się na sąsiednie posesje. Z tego powodu najlepiej zdecydować się na jeden gatunek drzewa, którego rozrost jest ograniczony, np. wiśnię ozdobną lub jabłoń. Niemal wszędzie dobrze sprawdzą się natomiast krzewy. Najlepiej wybierać gatunki niewrażliwe na przycinanie, a także bez rozległych nadziemnych pędów.

Rolę roślin ozdobnych pełnić mogą np. kępy bylin, które dodadzą ogródkowi kolorów w sezonie wiosennym.

Jak osłonić ogródek?

Tworząc prywatną strefę relaksu przy bloku mieszkalnym, warto zadbać szczególnie o żywopłot, który nie tylko przyozdobi ogród, ale również osłoni przed wzrokiem przechodniów i sąsiadów, zapewniając odrobinę prywatności. Alternatywą mogą być umieszczone na kratkach rośliny pnące, takie jak winobluszcze, lub bambusowy płotek.

Dodaj komentarz