Wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi

Wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi

Z danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że w porównaniu z rokiem ubiegłym, w I kwartale 2021 r. znacznie wrosło zainteresowanie Polaków kredytami hipotecznymi. Większa jest zarówno liczba osób składających wnioski o udzielenie kredytu, jak i średnia kwota, na którą wnioski te opiewają.

W kwietniu 2020 r. w bankach złożono 27,81 tysięcy wniosków o udzielenie kredytu mieszkaniowego. W bieżącym roku w kwietniu liczba wniosków była o 83% większa i wynosiła 50,92 tysięcy, przy czym, jak podaje BIK, wniosków było o 9% mniej niż w marcu 2021 r. Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego była o 6,1% wyższa niż w kwietniu ubiegłego roku i wynosiła 320,61 tys. zł. Odnotowany w kwietniu BIK Indeks – PKM na poziomie 94,3% jest rekordowy w całej historii odczytów tego wskaźnika i obrazuje popyt na kredyty hipoteczne w przeliczeniu na dzień roboczy. Wskazana wartość oznacza, że w kwietniu 2021 r. do BIK wpłynęły zapytania o kredyty hipoteczne na kwotę o 94,3% wyższą niż w kwietniu ubiegłego roku. Indeks PKM kształtowany jest przez dużą liczbę osób ubiegających się o udzielenie kredytu, jak i przez to, że kwoty wnioskowanych kredytów są wyższe niż rok wcześniej. W kwietniu ubiegłego roku rozwijająca się na świecie pandemia i towarzysząca jej niepewność sprawiły, że zdecydowanie mniej osób decydowało się na zaciągnięcie kredytu.

Wzrost zainteresowania kredytami mieszkaniowymi dało się zauważyć już w listopadzie 2020 r. i trend wzrostowy nadal się utrzymuje. Jak oceniają eksperci wraz ze wzrostem liczby osób zaszczepionych przeciwko Covid-19, wśród Polaków obserwuje się wzrost optymizmu co do przyszłej sytuacji gospodarczej. Rosnąca inflacja może przyczynić się do jeszcze większych podwyżek na rynku nieruchomości. Może na to wpływać także wzrost kosztów pracy i cen materiałów budowlanych, a także planowane wprowadzenie funduszu gwarancyjnego dla deweloperów. Pojawiają się także głosy, mówiące o tym, że w niedalekiej przyszłości klienci banków będą ponosić koszty utrzymywania dużych oszczędności na rachunkach. Wszystkie te czynniki sprawiają, że popyt na mieszkania rośnie, a wraz z nim, przy ograniczonej podaży mieszkań na rynku, rosną ceny. Z kolei wyższa średnia kwota wnioskowanego kredytu spowodowana jest zarówno cenami nieruchomości, jak i tym, że klienci częściej poszukują i decydują się na mieszkania o większym metrażu.

Jak prognozują eksperci, w najbliższych miesiącach możemy spodziewać się wysokiego wzrostu akcji kredytowej w ujęciu wartościowym, która uzależniona jest od polityki kredytowej banków. Kredyty mieszkaniowe charakteryzują się bowiem najniższym ryzykiem niespłacalności w porównaniu z innymi produktami kredytowymi i na chwilę obecną banki akceptują ok. 70% wpływających do nich wniosków kredytowych.

Dodaj komentarz