Mieszkanie bez wkładu własnego – większe kredyty?

Mieszkanie bez wkładu własnego – większe kredyty?

Obecnie, aby zaciągnąć w banku kredyt hipoteczny, trzeba posiadać pokaźny wkład własny, zazwyczaj 20 procent wartości mieszkania. Oznacza to, że w gotówce trzeba mieć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dla większość młodych małżeństw, które planują zakup pierwszego lokalu to wymóg nie do przejścia. Rząd zamierza zmienić ten przepis i znieść konieczność posiadania wkładu własnego. Jednak wówczas spodziewać się można znacznie droższych kredytów dla wszystkich, którzy będą się o nie starać.

Pomysł rządu ma umożliwić młodym ludziom, którzy wynajmują mieszkania i co miesiąc płacą za najem, ale nie posiadają wolnych środków za zakup własnej nieruchomości, otrzymanie specjalnego poręczenia z Banku Gospodarstwa Krajowego. W ten sposób będą mogli starać się o kredyt hipoteczny, który ostatecznie zostanie powiększony o brakujący wkład. Maksymalnie może to być 100 tysięcy zł, ale nie więcej niż 20 proc. wartości kredytowanego lokalu mieszkalnego. Warunkiem otrzymania poręczenia będzie czas kredytowania wynoszący przynajmniej 15 lat. Będą go mogły otrzymać włącznie małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Ponadto beneficjent nie będzie mógł być posiadaczem innych nieruchomość.

Nie wszyscy jednak ten pomysł uznają za właściwy. Pojawienie się wkładu własnego, będącego zabezpieczaniem dla banku, to efekt kryzysu finansowego z 2008 roku, kiedy to niemal każdy otrzymywał kredyt, a później miał problem ze spłatą. Poza tym takie osoby przy wyższym kredycie będą miały trudności z uzyskaniem zdolności kredytowej. Kredyt bez wkładu własnego będzie spłacany dłużej, więc odsetki automatycznie zostaną zwiększone. Spodziewać się można również wyższej marży banku, nawet o 2 pkt. proc. W konsekwencji wszyscy, którzy starają się o kredyt, będą mieć gorszą ofertę, a tylko nieliczna grupa osób tak naprawdę skorzysta z poręczenia BGK, dlatego propozycja Prawa i Sprawiedliwości jest mocno krytykowana przez partie opozycyjne. Nie wiadomo jeszcze kiedy projekt mógłby wejść w życie.

Dodaj komentarz