Na czym polega program Ciepłe Mieszkanie?

Na czym polega program Ciepłe Mieszkanie?

Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej musi przestrzegać coraz surowszych norm dotyczących emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery. Aby zmienić postrzeganie naszego kraju jako jednego z największych trucicieli kontynentu ruszy program „Ciepłe Mieszkanie”. Działanie proekologiczne to jednak nie jedyny jego cel. Jakie są założenia rządowego planu i kto będzie mógł na nich skorzystać?

Nie tylko walka z kopciuchami

Program „Ciepłe Mieszkanie” posiada budżet w wysokości 1,4 miliarda złotych i jest w całości finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego główne założenie to poprawa standardu energetycznego mieszkań znajdujących się w domach jednorodzinnych. To właśnie właściciele tego typu lokali będą ostatecznymi beneficjentami programu. Za pomocą rządowego wsparcia będzie można wymienić piec lub zamontować pompę ciepła wraz z urządzeniami pozwalającymi na skuteczne odzyskiwanie energii. Środki z programu przede wszystkim mają trafić do lokali zaniedbanych, na przykład bez podłączenia do centralnego ogrzewania. 

Program „Ciepłe Mieszkanie” ma swoje priorytety. Największą szansę na przyznanie wsparcia mają właściciele mieszkań ze starym lub mało wydajnym systemem ogrzewania i nieszczelnymi oknami. Pieniądze pomogą dokonać przebudowy i niezbędnych uszczelnień, by mieszkanie mogło być cieplejsze. O być albo nie być wsparcia decyduje nie tylko stan naszego lokalu, ale też roczne dochody właścicieli. Wniosków nie mogą składać osoby o dochodzie przekraczającym 12 tysięcy złotych rocznie. Warto jednak podkreślić, że to gminy będą ostatecznie decydować, komu potrzebne jest tego typu wsparcie.

Co trzeba wiedzieć o programie?

Pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wstępnym etapie otrzymują gminy. Wielkość wsparcia zależy głównie od stanu powietrza na danym terenie. Im jest on gorszy, tym więcej środków na remonty i sprzęt można dostać. Dopiero władze gminy decydują ostatecznie, ile z przyznanych pieniędzy trafi do pojedynczego gospodarstwa domowego. Taki system pozwala skuteczniej i sprawiedliwiej udzielać pomocy, ponieważ urzędnicy na poziomie gminy najlepiej znają swoich mieszkańców oraz ich potrzeby. 

Ogólne założenia są takie, że kwota jednorazowego wsparcia nie może przekroczyć 15 tysięcy złotych lub 30% kosztów całej inwestycji. Jak już wspominaliśmy istnieją gminy, które mogą starać się o wyższe dotacje, ale są to miejsca z dużym problemem zanieczyszczenia powietrza. 

Program wydaje się potrzebny nie tylko po to, by dogonić bardziej rozwinięte kraje Europy w postawach proekologicznych. Pilotażowe wersje programu prowadzone w przeszłości w kilku regionach kraju pokazują, że jest niezbędny również Polakom. Refundacja choćby części wydatków na wydajne ogrzewanie wpływa na życie codzienne mieszkańców. Pozwala podnosić wspomniany już standard energetyczny budynków, co bezpośrednio przekłada się na oszczędności i mniejszą emisję zanieczyszczeń do atmosfery. W związku z tym rządowa pomoc z pewnością będzie cieszyła się sporą popularnością, nie warto więc zwlekać ze złożeniem wniosku, jeśli i nam się ona należy. 

Dodaj komentarz