Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków

Senat przyjął niedawno zmiany w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków. Nowelizacja związana jest z wymogami Unii Europejskiej i ma za zadanie między innymi podnieść świadomość w zakresie rozwiązań energetycznych. Zmiany są istotne. Bez aktualnego świadectwa charakterystyki energetycznej budynku lub mieszkania niemożliwe będą sprzedaż czy wynajem. Co więcej, Komisja Europejska zdecydowała się na interwencję wobec naszego kraju. Dlaczego? Rząd spóźnia się niestety z nowelizacją — i to już o ponad dwa lata.

Jak jest i jak było?

Zmiany są jasne. Wskutek wprowadzenia nowelizacji nie będzie można sprzedać lub wynająć nieruchomości, jeżeli nie będzie ona posiadać ważnego świadectwa charakterystyki energetycznej. Dokument zawierający te informacje będzie też niezbędny w przypadku wprowadzenia budynku do użytku. Komisja Europejska zwraca uwagę na to, że omawiane zasady powinny zostać wprowadzone już ponad 2 lata temu. Dlatego zdecydowano się na wszczęcie postępowania przeciwko Polsce. Co w związku z tym ze starszymi budynkami? Jeśli nie będą one wprowadzane na rynek, nie będą wymagać uzupełnienia dokumentacji. 

Warto podkreślić, że już teraz według obowiązujących przepisów osoba sprzedająca lub wynajmująca lokal powinna przedstawić lokatorowi świadectwo charakterystyki energetycznej. W praktyce przepis jest jednak martwy, bo nie wymagają tego dokumentu ani najemcy, ani kupcy czy notariusze. Nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków ma to zmienić. Zupełnie nową zasadą jest wymóg świadectwa przy oddawaniu nowych budynków, wcześniej dotyczyło to tylko sprzedawanych lub wynajmowanych nieruchomości. Jak już wspominaliśmy starsze budynki nie będą potrzebowały uzupełnienia dokumentacji, chyba że właściciel zdecyduje się je sprzedać lub wynająć. 

Co jeszcze warto wiedzieć?

Obowiązek dołączania świadectwa charakterystyki energetycznej będą mieli również właściciele nowych lub sprzedawanych, czy wynajmowanych domów. W przypadku oddawania do użytku nowej nieruchomości „paszportu energetycznego” będą wymagały tylko domy o powierzchni większej niż 70 metrów. Jeśli będziemy chcieli wynająć lub sprzedać mniejszą nieruchomość trzeba będzie wystarać się o świadectwo. Skąd je wziąć? Aktualny dokument powinien posiadać poprzedni właściciel lub spółdzielnia. Nowe świadectwa może wystawić Urząd Gminy.  Najnowsze regulacje są wyjątkowo ważne, a ich niedopełnienie wiąże się z karą finansową. Jej wysokość będzie wahać się od 20 do nawet 5 tysięcy złotych. Tego typu obostrzenia mają na celu ożywienie do tej pory martwych przepisów. Skutkiem będzie podniesienie jakości energetycznej budynków.

Istnieje jeszcze inny powód, dla którego rząd niezwykle poważnie podchodzi do nowych przepisów. Są one związane z zasadami panującymi w Unii Europejskiej. Polska jako państwo członkowskie ma obowiązek się do nich dostosować. Jak wspominaliśmy na wstępie, jesteśmy z tym spóźnieni już dwa lata, czego skutkiem są kolejne kary finansowe nakładane na nasz kraj. Aby uniknąć ich w przyszłości potrzebna jest zmiana ustawodawcza, która właśnie się dokonuje. 

Dodaj komentarz