Obcokrajowcy a mieszkania w Polsce – kto kupuje najwięcej?

Obcokrajowcy a mieszkania w Polsce – kto kupuje najwięcej?

Z danych MSWiA wynika, że w 2022 obcokrajowcy kupili w Polsce 14,4 tysiąca mieszkań i ponad trzy tysiące lokali użytkowych. Najwięcej kupują obecnie Ukraińcy, zaraz za nimi są Niemcy, a następnie Białorusini. Liczby te wskazują na wzrost zainteresowania polskim rynkiem u zagranicznych inwestorów. Osoby bez polskiego obywatelstwa kupiły w zeszłym roku o 35% więcej lokali niż rok wcześniej. Głównym celem były nieruchomości w dużych miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Poznań.

Cudzoziemcy kupują więcej mieszkań w Polsce

Większy popyt na mieszkania w Polsce wśród obywateli innych krajów wynika przede wszystkim z tego, że nasz rynek nieruchomości jest dla nich otwarty. Specjalnych zezwoleń na zakup nieruchomości wymaga tylko strefa przygraniczna, jednak z tego typu dodatkowych formalności zwolnieni są mieszkańcy UE posiadający prawa obywatelskie.

Jak wspominaliśmy na wstępie, najwięcej polskich mieszkań wśród inwestorów zagranicznych kupują obecnie Ukraińcy. W 2022 nabyli nieco ponad 6000 mieszkań i 194 lokale użytkowe. To o 40% więcej niż jeszcze rok wcześniej.

Po inwazji Rosji na Ukrainę ogromny napływ uchodźców miał duży wpływ na rodzimy rynek najmu. Stosunkowo niewielu Ukraińców zdecydowało się na zakup tu mieszkania, choć wzrost popytu jest zauważalny. Warto podkreślić, że zainteresowanie Ukraińców polskimi lokalami mieszkalnymi sięga 2014 roku, kiedy to Rosja anektowała Krym. W latach od 2014 do 2022 udział obywateli tego kraju w transakcjach w Polsce wzrósł z 13 do 43%. Pod względem metrażu to oni kupili więcej mieszkań niż obywatele kolejnych 20 krajów razem wzięci. Warto jednak pamiętać, że nieco ponad 6 tysięcy mieszkań to niedużo w skali całego rynku. W samym 2021 przeprowadzono na nim 245 tysięcy transakcji.

Z danych tych wynika, że potrzeba jeszcze sporo czasu, zanim więcej ukraińskich rodzin wybierze Polskę na swój nowy dom i zdecyduje się kupić tu lokal mieszkaniowy.

Drugą pozycją na liście nacji, które chętnie kupują mieszkania w Polsce, byli Niemcy. W 2022 kupili oni mieszkania o łącznej powierzchni 75,3 tysiąca metrów kwadratowych. W przypadku obywateli Ukrainy jest to wartość 328,2 tysiąca metrów. Listę trzech pierwszych miejsc zamykają Białorusini, którzy w zeszłym roku kupili 1336 mieszkań na terenie Polski. Liczba na pozór niewielka, ale oznacza wzrost popytu wśród tej grupy narodowościowej o 83% w skali rok do roku. Łącznie nasi wschodni sąsiedzi kupili w Polsce blisko 8 tysięcy mieszkań, głównie w największych miastach kraju. Gdyby przyjąć, że za metr kwadratowy zapłacili średnio 10 tysięcy, to wydali na polskim rynku nieruchomości 4,2 mld złotych.

Dodaj komentarz