Oczekiwanie na wpis hipoteki – będzie zwrot opłat?

Oczekiwanie na wpis hipoteki – będzie zwrot opłat?

Wszyscy kredytobiorcy czekali na zmiany dotyczące wyższych opłat za kredyt w okresie oczekiwania na wpis do hipoteki. W zależności od miasta, czas oczekiwania na wpis mógł wynosić nawet 9 miesięcy, co dawało kilkaset lub więcej do kredytu. Rząd planuje zmienić zapis w ustawie i zlikwidować opłatę za oczekiwanie. Nowelizacja ma wejść już w drugim kwartale tego roku.

O możliwości zwolnienia kredytobiorców z dodatkowych opłat bankowych w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej mówiło się od dawna. Teraz czas jeszcze bardziej się wydłużył, ponieważ jeszcze kilka lat temu większość osób wpis otrzymywała po maksymalnie 3 miesiącach, teraz to jest nawet trzy razy dłużej. Nic więc dziwnego, że klienci banków zwrócili na to uwagę. W projekcie ustawy jest nowy zapis, który brzmi: „w przypadku naliczenia przez bank dodatkowych opłat lub prowizji związanych z oczekiwaniem na wpis do księgi wieczystej ustanawianej na rzecz tego banku hipoteki zabezpieczającej spłatę kredytu udzielonego konsumentowi, pobrane z tego tytułu opłaty lub prowizje, po dokonaniu wpisu hipoteki, podlegały zwrotowi lub zaliczeniu na poczet innych należności obciążających kredytobiorcę”.

Oznacza to, że kredytobiorca będzie płacił wyższą ratę przez kilka miesięcy, ale nadpłacone środki zostaną zwrócone po dokonaniu wpisu na poczet kredytu. Takie rozwiązania z pewnością ucieszy wszystkich, którzy planują zaciągnąć pożyczkę hipoteczną w najbliższych miesiącach. Za nowelizację przepisów odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości, które zamierza uzyskać akceptację Radę Ministrów jeszcze latem tego roku. Takie rozwiązanie jest korzystne również dla banków, bo zapewnia gwarancję do czasu wpisu do hipoteki i jednocześnie skłoni więcej osób do zaciągnięcia coraz droższych kredytów. Wzrost stóp procentowych znacząco bowiem ograniczył zdolność kredytów i obecnie bardzo ciężko spełnić bankowe wymogi. A zgodnie z zapowiedziami – to nie koniec podwyżek, wobec czego kredyty i raty nadal będą drożeć.

Dodaj komentarz