Pakiet mieszkaniowy – co zaproponuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii?

Pakiet mieszkaniowy – co zaproponuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii lada moment przedstawi nowy pakiet rozwiązań, mający zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków. Na razie wiadomo, że prace nad projektem wciąż trwają, a poszczególne resorty wciąż wnoszą swoje uwagi. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało informację, że nowy pakiet mieszkaniowy zbudowany będzie z trzech filarów. Z czego dokładnie zatem ten pakiet mieszkaniowy ma się składać? Co dalej z pracami nad programem Kredyt na Start?

Budownictwo komunalne, społeczne i własnościowe

Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii poinformowało PAP, że pakiet mieszkaniowy ma zaspokoić potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa. Kierunki programu mieszkaniowego to rozwój budownictwa komunalnego i społecznego budownictwa czynszowego (tj. mieszkania na tani wynajem), wsparcie gospodarstw domowych o przeciętnych dochodach w zakupie mieszkania z wykorzystaniem kredytu hipotecznego, rozwiązania wspierające podaż, ukierunkowane na zniesienie barier inwestycyjnych oraz uwolnienie gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Tym samym, Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wprowadzić w życie pomysł Lewicy związany z budową tanich mieszkań na wynajem. Na razie nie wiadomo jednak, czy resort planuje scedować odpowiedzialność za budowę tych mieszkań na samorządu, czy szykuje jakieś inne rozwiązanie. Minister Krzysztof Paszyk potwierdził natomiast, że program mieszkaniowy jest wciąż konsultowany wewnątrz rządów, a uwagi do projektu – poza jego resortem – mają również Ministerstwo Finansów Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz kilka innych. Według ministra wszystko wskazuje na to, że program mieszkaniowy ruszy od 1 stycznia 2025 roku. Na szczegóły wciąż jednak będziemy musieli poczekać, gdyż zaprezentować je ma w przyszłym tygodniu wiceminister rozwoju i technologii Jacek Tomczak.

Co z programem dopłat do kredytów?

Do tej pory wiadomo na razie, że nowy kredyt mieszkaniowy „Kredyt na Start”, który ma zastąpić Bezpieczny Kredyt 2% i rodzinny kredyt mieszkaniowy, ma zapewnić finansowe wsparcie w formie dopłat do rat. Zgodnie z propozycją warunkiem uzyskania dopłat w ramach projektu ma być spełnienie kryterium dochodowego, które oparto o pierwszy próg podatkowy, czyli roczny dochód na poziomie 120 tys. zł brutto. Kryterium dochodowe ma jednak być modyfikowane wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa domowego. Przekroczenie limitów nie będzie oznaczać wykluczenia z programu. W takich przypadkach otrzymanie kredytu wciąż będzie możliwe, lecz dopłata będzie pomniejszana. Osoby bezdzietne uzyskają dopłatę do rat z oprocentowaniem 1,5%, rodziny z jednym dzieckiem – 1%, z dwójką dzieci – 0,5%, a z trójką i więcej – 0%. Kredyt udzielany ma być na okres minimum 15 lat ze stopą oprocentowania na stałym poziomie ustalanym na okres 60 miesięcy.

Dodaj komentarz