Pierwsze mieszkanie zwolnione z PCC od 31 sierpnia

Pierwsze mieszkanie zwolnione z PCC od 31 sierpnia

Od czwartku, 31 sierpnia, obowiązują nowe przepisy zwalniające z 2% podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) dla osób kupujących pierwsze mieszkanie lub dom z rynków wtórnych. Rocznie z tego przywileju może skorzystać nawet 30 tys. osób. W przypadku nieruchomości za 500 tys. zł ma być to oszczędność rzędu 10 tys. zł, natomiast przy górnym limicie 600 tys. zł dla par lub rodzin, zaoszczędzić mają one 12 tys. zł.

Przepisy zwalniające z PCC w przypadku nabycia pierwszej nieruchomości na rynku wtórnym weszły w życie miesiąc po opublikowaniu ich w Dzienniku Ustaw 31 lipca br. Do tej pory podatek ten nie obowiązywał wyłącznie przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, kiedy to sprzedawca wystawia fakturę VAT. Z nowych przepisów skorzystają zarówno pary jak i single, a skala oszczędności jest relatywnie duża. Otóż przy 2% podatku od zakupu nieruchomości, można łatwo wyliczyć, że przy zakupie mieszkania wartego 500 tys. zł, zainteresowany zaoszczędzi 10 tys. zł. Natomiast przy wyższej kwocie 600 tys. zł oszczędność wyniesie już 12 tys. zł. Adekwatnie jeśli wybrana nieruchomość warta jest 1 mln zł. to, wówczas w portfelu zostanie ok. 20 tys. zł.

Kto może liczyć na zwolnienie z PCC?

Zgodnie ze wskazaniem Resortu finansów, zwolniona z PCC będzie sprzedaż, której przedmiotem jest: prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Zwolnienie z podatku ma przysługiwać, jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, a żadnej z nich w dniu zakupu prawa do mieszkania lub domu nie przysługuje i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach. Wyjątkiem są osoby, które w dniu zawarcia umowy sprzedaży posiadają lub przed tym dniem posiadały udział w takich prawach, ale nie przekracza lub nie przekraczał on 50% i został nabyty na mocy dziedziczenia. Takie osoby będą kwalifikowały się do skorzystania ze zwolnienia.

Zwolnienie z podatku jest możliwe tylko w przypadku zakupu pierwszej nieruchomości przez daną osobę lub osoby. W sytuacji nabycia kolejnych będą one zobowiązane go już zapłacić.

Nowe zasady dla inwestorów  

Zgodnie z nowelizacją ustawy, z początkiem 2024 r. kupujący 6 lub więcej mieszkań w ramach jednej inwestycji, w jednym budynku lub kilku budynkach na tworzonych na jednej nieruchomości gruntowej, będą musieli zapłacić PCC w wysokości 6%. Rząd zakłada, że rozwiązanie to ograniczy liczbę transakcji dokonywanych przez firmy czy fundusze inwestycyjne, kupujące wiele lokali jednocześnie z przeznaczeniem na wynajem.

Dodaj komentarz