Młodzi Polacy mieszkają z rodzicami, bo nie mogą sobie pozwolić na mieszkania

Młodzi Polacy mieszkają z rodzicami, bo nie mogą sobie pozwolić na mieszkania

Polacy to naród, który ceni rodzinne więzi i tradycje. Nie ma w tym nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na pozostanie pod dachem rodziców, zwłaszcza w przypadku tzw. singli. Ostatnio jednak coraz częściej słyszy się o problemie, który dotyczy przede wszystkim młodych ludzi – braku możliwości samodzielnego zamieszkania ze względu na wysokie ceny mieszkań. Znacznie przewyższające ich możliwości finansowe.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym

Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce jest trudna. Ceny mieszkań rosły w ostatnich latach w zastraszającym tempie, a wynagrodzenia nie nadążały za tym tempem. Dla wielu osób kupno własnego mieszkania jest dziś niemożliwe ze względu na ograniczenia finansowe. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak pozostanie pod dachem rodziców. Według danych GUS, w 2021 roku ponad 3,7 milionów Polaków w wieku 25-44 lat mieszkało z rodzicami. To ponad jedna trzecia wszystkich osób w tym wieku. Z kolei w przedziale wiekowym 18-24 lat z rodzicami mieszkało aż 84% młodych Polaków.

Rzeczywistość weryfikuje plany

Wielu młodych ludzi marzy o samodzielnym życiu, ale niestety nie stać ich na kupno własnego mieszkania. Często dochody, zwłaszcza w początkowej fazie kariery zawodowej, są niewystarczające. Trudno też otrzymać kredyt hipoteczny, ponieważ banki wymagają od kredytobiorców zabezpieczeń finansowych, a często też stażu pracy. Według najnowszych danych zdolność kredytowa Polaków przed 30. rokiem życia przez ostatnie półtora roku zmalała z 485 tys. do 240 tys. złotych. Tak źle jeszcze nie było. Wielu z nich w ramach usamodzielnienia z chęcią zdecydowałoby się na wynajem mieszkania, jednak koszty takiego rozwiązania są również bardzo wysokie, zwłaszcza w większych miastach. Młodzi Polacy muszą liczyć się z kosztami czynszu, opłat za media, jedzeniem i transportem. W końcu część z nich wybiera więc opcję pozostania w domu rodzinnym, gdzie po rozłożeniu kosztów utrzymania pozostanie im trochę pieniędzy, aby odłożyć je na przyszłość. W Polsce prawie połowa osób w wieku nieprzekraczającym 34 lat, które skończyły naukę i pracują zawodowo, mieszka nadal z rodzicami. Jest to jeden z największych odsetków takich ludzi w Europie.

Jak odwrócić statystyki?

Jakie rozwiązania proponują eksperci? Z jednej strony rząd powinien stworzyć programy dla młodych obywateli wchodzących w wiek produkcyjny, które ułatwią im uzyskanie kredytu hipotecznego i tym samym zakup własnego lokum. Z drugiej strony, wielu młodych ludzi decyduje się na wspólne wynajmowanie mieszkania z przyjaciółmi lub na korzystanie z taniego mieszkania studenckiego, więc ewentualne programy powinny również odciążyć również takie osoby. W dłuższej perspektywie, aby rozwiązać problem braku mieszkań dla młodych osób, potrzebne są radykalne zmiany w polityce mieszkaniowej państwa. Oczywiście będzie to wymagać współpracy między rządem a sektorem prywatnym oraz inwestycji w infrastrukturę i rozwój obszarów miejskich.

Dodaj komentarz