Zmiana rekomendacji KNF – co oznacza dla kredytobiorców?

Zmiana rekomendacji KNF – co oznacza dla kredytobiorców?

Dostępność kredytów hipotecznych wzrośnie. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zdecydował o obniżeniu tzw. bufora. W efekcie tych zmian zdolność kredytowa się zwiększy, przez co zakup nieruchomości powinien dla wielu stać się łatwiejszy.

Zdolność kredytowa w górę

W kwietniu 2022 roku Komisja Nadzoru  narzuciła bankom obowiązek stosowania buforu 5% przy ocenie zdolności kredytowej. Wcześniej wskaźnik ten utrzymywał się na poziomie 2,5%. Choć zmiana ta miała na celu określenie, czy kredytobiorcy będą w stanie spłacać raty przy dalszych podwyżkach stóp procentowych, to w praktyce doprowadziła do utraty zdolności kredytowej wielu Polaków, pozbawiając ich tym samym szansy na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na zakup domu czy mieszkania. Ponowne obniżenie buforu do 2,5% przywraca więc nadzieję wielu osobom i możliwość powrotu do marzeń o zakupie lub budowie własnej nieruchomości. Ze wstępnych szacunków wynika, że różnica w buforze może wpłynąć na zwiększenie zdolności kredytowej Polaków średnio nawet o 15-20%. Obniżenie bufora dotyczy jednak wyłącznie kredytów z tymczasowo stałą stopą procentową.

Jak podał rzecznik UKNF, powodem wprowadzenia tych zmian jest obecnie niższe prawdopodobieństwo znacznego wzrostu stóp procentowych. Ponadto według niego spowoduje to także wprowadzenie przez banki do oferty kredytów mieszkaniowych opartych  o okresowo stałą stopę procentową.

Nie tylko kredytobiorcy czekali na zmianę rekomendacji

Na zwiększenie dostępności kredytów mieszkaniowych od dawna czekali nie tylko nabywcy, ale również deweloperzy i banki. Zmiana rekomendacji jest zatem szansą na ożywienie rynku kredytów oraz odbudowanie popytu na mieszkania. Miniony rok był bowiem dla banków i deweloperów jednym z najgorszych do tej pory. Mocny spadek udzielonych w 2022 roku kredytów przyczynił się do znaczącego spadku transakcji na rynku mieszkaniowym. Bardzo słabo pod tym względem wygląda również początek 2023 roku. W 2022 roku deweloperzy sprzedali o 35% mniej mieszkań niż roku 2021, który był pod tym względem rekordowy. Przestój na rynku kredytowym to deweloperów spadek sprzedaży nieruchomości, tj. niższe zyski i konieczności wstrzymywania nowych inwestycji.

Na efekty trzeba chwilę zaczekać

Na efekty zmian rekomendacji KNF będzie trzeba zapewne trochę poczekać. Najprawdopodobniej zwiększy to zainteresowanie kredytami ze stałym oprocentowaniem, gdzie ten bufor przyjmowany przez bank może być najniższy. Wielu kredytobiorców będzie jednak wstrzymywać się z decyzją o zaciągnięciu kredytu, czekając na planowany rządowy program „Bezpieczny Kredyt 2%”. Według prognoz wejdzie on w życie w lipcu 2023 roku. Eksperci są zdania, że prędzej czy później popyt wystrzeli, bo Polacy chcą kupować nieruchomości. Sama zmiana rekomendacji KNF może nie być do tego wystarczająca, ale w połączeniu z rozwiązaniami takimi jak wspomniany wyżej program „Bezpieczny Kredyt 2%” czy „Pierwsze Mieszkanie” jest to jak najbardziej możliwe, i to jeszcze w tym roku.

Dodaj komentarz