Polski Ład – większa dostępność mieszkań dla rodzin

Polski Ład – większa dostępność mieszkań dla rodzin

Dofinansowania w wysokości uzależnionej od liczby posiadanych dzieci oraz rządowa gwarancja sięgająca 150 tysięcy wkładu własnego to główne założenia programu Polskiego Ładu, dotyczące mieszkalnictwa. Na programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” będą mogły skorzystać rodziny wielodzietne.

Czy Polski Ład rozwiąże problem z dostępnością mieszkań?

Ograniczona dostępność mieszkań to jeden z problemów społecznych, na którego rozwiązanie od kilku lat kładą nacisk politycy. Jak na razie dotychczas realizowana polityka mieszkaniowa nie przyniosła jednak oczekiwanych rezultatów. Główną barierą dla wielu osób jest przede wszystkim wysokość wkładu własnego. Nie tylko 10 , ale także 20-procentowy wkład własny dla dużej części społeczeństwa oznacza konieczność wieloletniego zbierania oszczędności. Rozwiązaniem tego problemu ma stać się program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, którego grupą docelową mają być osoby ze średnimi zarobkami, które posiadają zdolność kredytową, a także rodziny wielodzietne. Pierwszej grupie rząd oferuje gwarancje wkładu własnego do kwoty 150 tysięcy złotych.

Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” – dofinansowania dla rodzin wielodzietnych

Z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” nie będą mogli skorzystać jednak wszyscy chętni. Jednym z kryteriów ma być ograniczenie w cenie za metr kwadratowy. Ma to zapobiegać podwyższaniu cen przez deweloperów. Kolejnym z warunków ma być wiek kupujących mieszkanie. „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma być przeznaczone dla osób w wieku od 20 do 40 lat. Co ważne, z programu będzie można skorzystać jedynie w przypadku zakupu pierwszego mieszkania.

Jednym z głównych beneficjentów programu mają być rodziny wielodzietne, które mogą liczyć na dopłaty w wysokości zależnej od liczebności. Dofinansowanie zakupu mieszkania ma być uzależnione od liczby dzieci. Otrzymać można 30 tysięcy w przypadku posiadania dwójki dzieci, 60 tysięcy w przypadku urodzenia trzeciego oraz 30 tysięcy za każdego kolejnego członka rodziny.

Dofinansowanie wynieść może maksymalnie 160 tysięcy złotych, a w ciągu roku skorzystać będzie mogło z niego 80 tysięcy rodzin.

Dodaj komentarz