Sytuacja na rynku materiałów budowlanych

Data opublikowania: 31 maja 2021

Zwiększony popyt na mieszkania wpływa na rynek materiałów budowlanych. Ceny produktów budowlanych rosną, co z kolei przekłada się na wartość mieszkań – tak w skrócie określić można sytuację na rynku.

Rosnący popyt na mieszkania zwiększa ceny nie tylko nieruchomości

Rosnące zainteresowanie mieszkaniami, które można było zaobserwować szczególnie w pierwszym kwartale roku, bezpośrednio wpływa na ceny materiałów budowlanych. W efekcie, mimo że ceny produktów rosły już od dłuższego czasu, ponowny, dynamiczny wzrost ich wartości to bezpośredni efekt zwiększonego popytu na rynku nieruchomości. Jeszcze we wrześniu 2020 roku wzrost cen wyniósł 1 procent. W kwietniu bieżącego roku było to już 5 procent.

Warto pamiętać, że wzrost cen materiałów budowlanych przekłada się także na cenę mieszkań – ponad połowa kosztów związanych z realizacją inwestycji mieszkaniowych związana jest właśnie z tworzywem.

Duże znaczenie w kształtowaniu cen na rynku materiałów budowlanych mają także, publikowane przez GUS, statystyki dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Zgodnie z podawanymi co miesiąc danymi dotyczącymi liczby wydanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji, oceniana jest sytuacja budownictwa mieszkaniowego i zapotrzebowanie na produkty budulcowe. To jednak niejedyne powody rosnących cen materiałów budowlanych.

Wzrost cen materiałów budowlanych dotyczy prawie wszystkich kategorii produktów

Duże znaczenie w kształtowaniu cen mają także warunki ekonomiczne, takie jak rosnąca inflacja. Oprócz tego rosną także ceny surowców oraz paliwa, co również przekłada się podwyżkę cen produktów.

W efekcie, jak wynika z danych Grupy Polskie Składy Budowlane, jedyną kategorią produktów, której ceny zmalały na przestrzeni roku, są ściany i kominy. Ceny pozostałych materiałów natomiast wzrosły.

Największe skoki wartości dotyczą natomiast kilku rodzajów produktów, w tym m.in. płyt OSB, których cena w ciągu trzech miesięcy wzrosła o ponad 22 procent. Kilkuprocentowe wzrosty obejmują natomiast oświetlenia i elektryki, izolacji termicznych oraz instalacji i ogrzewania.

W najbliższych miesiącach można się spodziewać dalszych wzrostów cen.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *