Rekordowe ceny mieszkań

Rekordowe ceny mieszkań

Polacy pozbywają się oszczędności inwestując w rynek mieszkaniowy. Z najnowszych danych wynika, że w kwietniu 2021 roku na rachunkach bankowych (terminowych) było 182 mld złotych, czyli aż o 107 mld zł mniej niż tuż przed pandemią koronawirusa w marcu 2020. Co ciekawie, bieżące konta bankowe Polaków są bardziej pokaźne. Polacy w ostatnim czasie zacznie mniej wydawali na rozrywkę i podróże, dlatego obecnie na kontach jest około 745 mld zł. To przeszło o 171 mld więcej niż przed rokiem.

Powodem takiej sytuacji jest to, że lokaty i rachunki oszczędnościowe nie przynoszą większych korzyści finansowych, a stale rosnąca inflacja powoduje spadek wartości pieniądza. Polacy wszystkie oszczędności trzymają zatem na docelowych kontach, mając do nich dostęp w każdym momencie. Innym sposobem na pomnażanie oszczędności jest inwestowanie w złoto, które również stale idzie w górę. Szczególnie osoby w wieku 25-34 lata są skore na lokowanie środków poza bankiem. Obecnie największym bodźcem do inwestowania nie jest rentowność, lecz ochrona przed utratą wartości pieniądza. Przed pandemią osoby kupujące mieszkanie na pierwszym miejscu stawiały użyteczność lokalu, który można było po krótkim odświeżeniu od razu wynająć i czerpać zysk. Teraz nieruchomości kupuje się nawet bez wizji najmu w najbliższym czasie, ale jako sposób na pomnożenie posiadanego kapitału. Ceny mieszkań cały czas idą w górę.

Raport przygotowany przez Metrohouse i Gold Finance wskazuję, że największy popyt jest aktualnie na mieszkania o powierzchni 35 – 50 metrów kwadratowych, które stanowią 35 proc. wszystkich zakupionych. Niewielkie dwupokojowe mieszkania można wynajmować zarówno turystycznie, jak i długoterminowo. Z analizy ekspertów Metrohouse i Gold Finance wynika również, że ceny mieszkań na przestrzeni ostatniego roku podrożały we Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi aż o 13 proc. siedmioprocentowy wzrost odnotowano natomiast w Warszawie i Krakowie. Najprawdopodobniej ceny zaczną się teraz stabilizować, gdyż pandemia przestaje już tak mocno wpływać na gospodarkę i branże nieruchomości.

Dodaj komentarz