Rekordowe ceny mieszkań

Data opublikowania: 12 lipca 2021

Polacy pozbywają się oszczędności inwestując w rynek mieszkaniowy. Z najnowszych danych wynika, że w kwietniu 2021 roku na rachunkach bankowych (terminowych) było 182 mld złotych, czyli aż o 107 mld zł mniej niż tuż przed pandemią koronawirusa w marcu 2020. Co ciekawe, bieżące konta bankowe Polaków są bardziej pokaźne. Polacy w ostatnim czasie zacznie mniej wydawali na rozrywkę i podróże, dlatego obecnie na kontach jest około 745 mld zł. To przeszło o 171 mld więcej niż przed rokiem.

Powodem takiej sytuacji jest brak ochrony lokat i rachunków oszczędnościowych, które nie przynoszą również większych korzyści finansowych, a stale rosnąca inflacja powoduje spadek wartości pieniądza. Polacy wszystkie oszczędności trzymają zatem na docelowych kontach, mając do nich dostęp w każdym momencie. Innem sposobem na pomnażanie oszczędności jest inwestowanie w złoto, które również stale idzie w górę. Szczególnie osoby w wieku 25-34 lata są skore do lokowania środków poza bankiem. Obecnie największym bodźcem do inwestowania nie jest rentowność, a ochrona przed utratą wartości pieniądza. Przed pandemią osoby kupujące mieszkanie na pierwszym miejscu stawiały użyteczność lokalu, które może było po krótkim odświeżeniu od razu wynająć i czerpać zysk. Teraz nieruchomości kupuje się nawet bez wizji najmu w najbliższym czasie, ale jako sposób na powiększenie już posiadanego kapitału. Ceny mieszkań cały czas idą w górę.

 

Raport przygotowany przez Metrohouse i Gold Finance wskazuję, że największy popyt jest aktualnie na mieszkania o powierzchni 35 – 50 metrów kwadratowych, które stanowią 35 proc. wszystkich zakupionych. Niewielkie dwupokojowe mieszkania można wynajmować zarówno turystycznie, jak i długoterminowo. Z analizy ekspertów Metrohouse i Gold Finance wynika również, że ceny mieszkań na przestrzeni ostatniego roku podrożały we Wrocławiu, Gdańsku i Łodzi aż o 13 proc. siedmioprocentowy wzrost odnotowano natomiast w Warszawie i Krakowie. Najprawdopodobniej ceny zaczną się teraz stabilizować, gdyż pandemia przestaje już tak mocno wpływać na gospodarkę i branżę nieruchomości.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *