Sprzedaż mieszkań wzrosła, ceny stabilne

Sprzedaż mieszkań wzrosła, ceny stabilne

Jak wynika z badania Barometr Cen Mieszkań portalu Tabelaofert.pl, sprzedaż mieszkań w 15 największych miastach wzrosła w pierwszym miesiącu tego roku o 8,4%. Przy czym ceny utrzymały się na niemal stabilnym poziomie w granicach plus, minus 1%.

Na podstawie bieżącego monitorowania i późniejszej analizy danych dotyczących blisko 46 tys. lokali mieszkalnych, wskazano, że deweloperzy podnieśli ceny ofertowe 13875 mieszkań. Większość tych przypadków dotyczyła sytuacji, gdy deweloper osiągał wymagany poziom przedsprzedaży. Jednak, jak pokazuje badanie, nadal większość cen mieszkań jest w tendencji spadkowej, gdyż w styczniu obniżono ceny aż 14303 lokali.

Warszawski rynek wciąż liderem

Według portalu Tabelaofert.pl rynek nieruchomości w stolicy pozostaje w najlepszej kondycji spośród największych polskich metropolii. Otóż w styczniu średnia cena ofertowa w cennikach deweloperów wzrosła o 1%, czyli do poziomu 17376,92 zł za metr kwadratowy.

Warszawscy deweloperzy podnieśli ceny 4024 mieszkań. Obniżki natomiast objęły 3006 lokali, co pokazuje przewagę tendencji wzrostowej. Wzrosła również sprzedaż – w pierwszym miesiącu tego roku w Warszawie zawarto o 22% więcej transakcji w porównaniu do grudnia. Jak tłumaczą specjaliści, końcówka roku przyniosła osłabioną aktywność wśród kupujących, co do jakiegoś stopnia tłumaczy styczniowy wzrost. Należy jednak pamiętać, iż Warszawa tradycyjnie jako pierwsza reaguje na zmiany zachodzące na rynku, dlatego też można liczyć na poprawę koniunktury w innych ośrodkach.

Sytuacja na pozostałych największych rynkach w kraju

Poniżej 1% wyniosły wzrosty cenowe w Krakowie (+0,8%) i Łodzi (+0,6%), choć przypisuje się to głównie wprowadzeniu nowej, droższej oferty. W stolicy małopolski podwyższono ceny 1653 mieszkań. O obniżeniu cen zdecydowano w przypadku 1920 lokali. Natomiast w przypadku Łodzi podrożało 1055 nieruchomości, a staniało 1176.

W pozostałych dużych miastach odnotowano spadki średnich cen ofertowych. Najkorzystniejsza dla kupujących sytuacja ma obecnie miejsce w Katowicach, gdzie średnie ceny ofertowe lokali staniały o 1,3%. Na podwyższenie cen zdecydowano się w przypadku 83 nieruchomości, gdzie w tym samym czasie aż 1200 lokali staniało.

Podobna sytuacja była w Gdańsku, gdzie ceny zmalały o średnio 1%. Tutaj jednak jako powód specjaliści wskazali wprowadzenie na rynek tańszej oferty, a nie przecena mieszkań pozostających w sprzedaży już od jakiegoś czasu. Okazuje się bowiem, że więcej odnotowano cenowych wzrostów (1180) niż obniżek (603).

We Wrocławiu natomiast średnie ceny ofertowe zmalały o 0,5%. Podniesiono ceny 2446 mieszkań, a obniżono 2644 lokali.

Interesującą dynamikę zaobserwowano w stolicy Wielkopolski. Pomimo pojawienia się w ofercie nowych droższych mieszkań, średnia cena zmalała o 0,2%. Okazuje się, że deweloperzy dwa razy częściej byli skłonni obniżyć cenę (2024 przypadków) niż ją podnieść (1054), co wskazuje na korektę w cennikach.

Stabilnie było za to w Szczecinie, gdzie średnie ceny ofertowe praktycznie nie uległy zmianie (+0,01%). Trudno mówić tu o trendzie cenowym, gdyż deweloperzy podnieśli ceny 650 lokali, w tym samym czasie obniżając wartość 524.

Specjaliści tłumaczą, że to większa aktywność kupujących wpływa na strategie firm deweloperskich. Wraz ze wzrostem sprzedaży maleje presja na oferowanie rabatów, co jeszcze niedawno było dość powszechną praktyką.

Dodaj komentarz