Ustawa lokal za grunt

Data opublikowania: 8 lutego 2021
Nowa ustawa ma wejść w życie już w kwietniu. O co w niej chodzi? Projekt zakłada współpracę państwa z deweloperami. Gminy miałby w ramach owej współpracy oddawać deweloperom grunty pod budowę osiedli, natomiast deweloperzy po zakończonej inwestycji powinni przekazywać gminom część zbudowanych lokali. Celem wprowadzenia nowego prawa jest zagospodarowanie niewykorzystanych gruntów i wsparcie budownictwa użytkowego.

Lokal za grunt

To ustawa, która ma wesprzeć zarówno gminy, w których wciąż brakuje mieszkań socjalnych, jak i deweloperów. Ponadto nowe przepisy sprawią, że w realizację projektów zaangażowani będą musiały być firmy budowlane. To z kolei może poskutkować zmniejszeniem bezrobocia na rynku pracy, gdyż zapotrzebowanie na rynku pracy na specjalistów z branży budowlanej wzrośnie. Lokal za grunt dużo zmieni, i to na wielu płaszczyznach.

Waldemarus/bigstockphoto.com

Na czym polegać ma nowa ustawa?

Przede wszystkim na współpracy. Gmina, która zgłosi się do udziału w projekcie, będzie mogła urządzić przetarg. Wziąć udział w przetargu będą mogli deweloperzy, ale również prywatni inwestorzy. Muszą jednak liczyć się z tym, że po zakończonej inwestycji będą zobowiązani do rozliczenia się z gminą poprzez oddanie jej części zbudowanych lokali (bez naliczana własnej marży).

Najemcy też zabezpieczeni

Osoby, które będą miały możliwość najmu mieszkania uzyskanego przez gminę poprzez ustawę „lokal za grunt” mogą również ubiegać się o dopłaty do czynów w ramach programu „Mieszkanie na start” (który trwa od początku 2019 roku). Takie dofinansowanie miało na celu poprawę warunków mieszkaniowych osób, które są mniej zamożne.
Lokal za grunt to ustawa, która ma na celu wsparcie gmin, deweloperów, osób bezrobotnych oraz tych, którzy mają problemy mieszkaniowe. Współpraca państwa z inwestorami jest korzystna dla wszystkich stron. Jedynym minusem może być zmniejszona wartość pozostałych mieszkań, które będzie mógł sprzedać deweloper, z uwagi na bliskie sąsiedztwo z lokalami socjalnymi. Niektórych potencjalnych kupców może to odstraszać, przez co inwestorzy mogą mieć problem ze sprzedażą lokali.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *