Wyższy popyt na kredyty hipoteczne

Data opublikowania: 25 lutego 2021

W styczniu 2021 roku zainteresowanie kredytami hipotecznymi zaskakująco wzrosło. Chętnych na taką pożyczkę było aż o 18,1% niż w pierwszym miesiącu poprzedniego roku. Co dziwi jeszcze bardziej – wnioski kredytowe w tej chwili składane są na wyższe kwoty, niż w 2020 roku. Skąd taki wzrost popytu?

Kilka czynników wzrostu popytu

Jest sporo powodów, dla których coraz więcej osób składa wnioski kredytowe i dla których są one składane na coraz wyższą kwotę. Jednym z nich, choć wydawałoby się, że prozaicznym, jest to, że w styczniu tego roku było mniej dni roboczych, bo tylko 19 (o 2 dni mniej na składanie wniosków, niż w zeszłym roku). Mogłoby się wydawać, że nie ma to wielkiego znaczenia, ale jednak na dane, które opublikował BIK taka różnica miała znaczący wpływ.

Mieszkania drożeją

Póki co nie wiadomo jeszcze jak długo utrzyma się trend wzrostu cen nieruchomości, jednak to, że są one coraz droższe jest kolejnym powodem wzrostu popytu na hipoteki. Osoby, które składają wnioski są świadome tego, że w najbliższym czasie taniej nie będzie – spieszą się zatem z zakupem, by nie przepłacać. W związku z tym, że ceny idą w górę, z każdym miesiącem, muszą kredytobiorcy muszą ubiegać się o wyższą kwotę kredytu. Jeszcze rok temu wnioski opiewały na 289 tysięcy, w tej chwili jest to ponad 306 tysięcy złotych!

Chętnych na kredyty tyle, co przed rokiem

Chociaż procentowo kredytobiorców było więcej w 2021 roku to prawda jest taka, że w tym roku wniosek złożyła podobna liczba zainteresowanych. Procentowy wzrost liczby wnioskodawców wynika właśnie z tej różnicy 2 dni roboczych w styczniu. W raportach nie zostały one uwzględnione i przez to wydawać by się mogło, że było więcej chętnych. W rzeczywistości chętnych w styczniu było tyle samo, jednak w krótszym czasie.

Tani kredyt

Historia nie pamięta już tak tanich kredytów. To również zachęca do złożenia wniosku w tej chwili, gdy oprocentowanie jest rekordowo niskie. Ostatnio nawet obniżone zostały niektóre wymagania, które muszą spełnić kredytobiorcy, aby otrzymać pozytywną decyzję z banku. Dwie ogromne instytucje bankowe wyrażają zgodę na kredyty dla chętnych, którzy nie posiadają wymaganego wkładu własnego. Wystarczy jedynie 10%, a może nawet 15% wartości nieruchomości.

Kredyty są aktualnie wyjątkowo tanie, a warunki ich uzyskania w miarę przystępne. Nic dziwnego, że popyt na hipotekę wzrasta z każdym miesiącem. Chętni na pożyczkę nie powinni zwlekać – przyjdzie czas, że kredyty znów będą drogie i trudno dostępne.

Podobne artykuły

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola wymagana są oznaczone *