Wzrosły możliwości negocjacyjne kupujących mieszkania

Wzrosły możliwości negocjacyjne kupujących mieszkania

Problem z dostępnością kredytów hipotecznych sprawia, że zmniejsza się popyta na rynku mieszkaniowym. To z kolei sprawia, że sprzedający częściej niż przed rokiem są skłonni do obniżenia ceny mieszkania.

Metrohouse i Credipass przygotował analizę dotyczącą rynku mieszkaniowego w IV kwartale 2022 roku. Z przedstawionych danych wynika, że kupujący mieszkanie w sześciu największych polskich miastach byli w stanie wynegocjować obniżki w wysokości 2 do 4 procent ceny podanej w ogłoszeniu. To nawet 3 procent więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Najłatwiej zbić cenę we Wrocławiu, najtrudniej w Poznaniu

Kupując mieszkanie we Wrocławiu w IV kwartale można było utargować nawet 4 procent w odniesieniu do ceny z ogłoszenia. Biorąc pod uwagę średnią wysokość ceny nieruchomości przy dobrych negocjacjach można było oszczędzić średnio około 16 tys. złotych. W skali roku ostateczna cena nieruchomości mogła być niższa przeciętnie o 3,2 procent.

Na większe negocjacje cen mogli liczyć również kupujący w Łodzi (3,3 proc.), Krakowie (2,8 proc.) oraz Warszawie (2,4 proc.). Najmniej chętni do obniżek cen byli sprzedający w Poznaniu. W tym przypadku obniżka w IV kwartale nie przekraczała 2 proc. i była podobna jak rok wcześniej.

Nabywcy odkładają decyzję o zakupie

Niska dostępność kredytów hipotecznych spowodowana zmianą sposobu liczenia zdolności kredytowej oraz wysoki koszt finansowania będący pochodną wysokich stóp procentowych sprawiły, że spadał liczba transakcji finansowanych kredytem. Mniejszy popyt sprawia, że sprzedający są bardziej skłonni obniżać ceny.

Sytuacja taka może mieć miejsce jeszcze w najbliższych miesiącach. Co prawda banki mogą złagodzić sposób, w jaki liczą zdolność kredytową, to jednak część kupujących będzie czekać na uruchomienie programu Bezpieczny kredyt 2%. Jego celem będzie ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania, a wystartować powinien w połowie 2023 roku. Jeśli program wystartuje zgodnie z oczekiwaniami powinna wzrosnąć liczba transakcji. To z kolei może sprawić, że znów trudniej będzie negocjować ceny mieszkań.

Dodaj komentarz