Basen w ogrodzie

Basen w ogrodzie

W upalne, słoneczne dni lata każdy posiadacz własnego skrawka ziemi marzy o tym, aby na nim odpocząć i porządnie się zrelaksować. Jednym z najpopularniejszych sposobów na relaks podczas najcieplejszego okresu w roku jest ochłoda w przydomowym basenie. Jedynym pytaniem pozostaje, jaki basen wybrać? Opcji jest kilka. W artykule przeanalizowaliśmy różne możliwości. Zapraszamy do lektury.

Najpopularniejsze rodzaje basenów i ich cena

Zacznijmy od tego jak ma wyglądać nasz basen. Jeśli dysponujemy większym budżetem, warto zastanowić się nad zbudowaniem betonowego lub stalowego dna i wypełnienia go wodą. Basen z niecką będzie prezentował się w naszym ogrodzie niezwykle okazale. Jego największym atutem będzie długi okres użytkowania. Jeśli zostanie fachowo wykonany, będziemy mogli cieszyć się nim przez wiele lat. Minusem takiego przedsięwzięcia jest wysoka cena. Koszt basenów ziemnych może oscylować w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zdecydowanie tańszą opcją jest basen stelażowy lub rozporowy. Mimo że kojarzą się one z dziecinnymi zabawami, to wybór ich rozmiarów jest na tyle duży, że można zakupić także taki z przeznaczeniem dla osób dorosłych. Ten o najmniejszych rozmiarach zakupimy już za kilkaset złotych. Za największe rozmiary wydamy od jednego do kilku tysięcy złotych. Niestety, basen stelażowy wymaga wymiany najczęściej co kilka lat. Generuje to dodatkowe wydatki.

Baseny z niecką

Jeśli jesteśmy zainteresowani basenem z dnem wykopanym na naszej działce, możemy wybrać przede wszystkim spośród dwóch opcji. Pierwszą z nich jest wykopanie na naszej działce niecki betonowej na dowolnej powierzchni, którą chcielibyśmy przeznaczyć pod tę inwestycję. Taki basen byłby standardowym wyborem spośród betonowych. Jego głębokość ogranicza jedynie możliwość wykopu ziemi. Kształt może być dowolny. Zaletami basenu z niecką jest wytrzymałość. Jeśli wybudowana niecka będzie wzmocniona betonowymi bloczkami lub żelbetonem, jej trwałość będzie wieloletnia. Basen możemy urozmaicić różnymi atrakcjami jak np. zjeżdżalnie. Dno wykończone jest przeważnie błękitnymi kafelkami.

Druga opcja to dno z niecką stalową. Stal nierdzewna to sposób na bardzo estetyczny basen. Największymi atutami tego wyboru jest jego efektowny wygląd. Ze względu na wyższą cenę za jego wykonanie, nie jest zbyt popularnym wyborem. Zamówić możemy nieckę o dowolnym kształcie i głębokości. Ogromną zaletą niecki stalowej jest większa higiena związana z korzystaniem z basenu. Ma to związek z tym, że łatwiej jest go wyczyścić od zabrudzeń użytkowych. Taki basen jest też o wiele szybszy w montażu. Na jego pełne wykończenie wystarczy zaledwie kilka dni.

Baseny stelażowe i rozporowe

Jeśli nasz budżet na basen w ogrodzie jest ograniczony, zastanówmy się nad zakupem tańszej opcji. Jest nią bez wątpienia basen postawiony na stelażowych złączach. Inną jest basen rozporowy, który przeważnie jest jeszcze tańszy, choć to zależy od rozmiarów. W sezonie letnim zakupimy je w każdym większym markecie. Cena jest największym atutem takiego wyboru. Z dwóch powyższych,  zdecydowanie bardziej wytrzymały jest basen na stelażu. Jego atutem jest solidna konstrukcja i trwalszy materiał niż w przypadku jego rozporowego odpowiednika. Ten drugi niszczy się o wiele szybciej, a jeszcze częściej dochodzi do przedziurawień. Pierwszy z nich, rozłożyć trzeba ręcznie. Drugi, zazwyczaj napompować. Na plus też to, że co roku możemy umiejscowić taki basen w innej lokalizacji.

Dodaj komentarz