Czy mieszkanie pod miastem się opłaca?

Czy mieszkanie pod miastem się opłaca?

Przeprowadzka na przedmieścia może się opłacać ze względu na niższe ceny nieruchomości. Nie da się jednak jednoznacznie powiedzieć, czy jest to dobre rozwiązanie dla wszystkich, których nie stać na zakup mieszkania w mieście. Przed podjęciem decyzji o przeprowadzce trzeba przeanalizować wiele czynników.

Mimo zapowiadanych zmian, kredyty mieszkaniowe wciąż są trudno dostępne, a ceny mieszkań utrzymują się na wysokim poziomie. Deweloperzy nie są skłonni do obniżek cen, ponieważ wciąż znajdują nabywców. Zmienił się jedynie ich profil i obecnie większość transakcji realizowanych jest za gotówkę lub przy niewielkim wsparciu kredytu.

Również sprzedający na rynku wtórnym nie obniżają cen, chyba że zmusi ich do tego sytuacja finansowa. Okazje cenowe, które się trafiają, to albo duże mieszkania, o powierzchni powyżej 65 metrów kwadratowych, albo nieruchomości wymagające większych nakładów na remont.

Jak podają eksperci wypowiadający się dla Nieruchomosci-online.pl w raporcie „Krajobraz lokalnych rynków nieruchomości” (grudzień 2022), ceny mieszkań w podmiejskich lokalizacjach mogą być nawet o połowę niższe niż w dużym mieście. Decyzja o wyprowadzce pod miasto może być więc wymuszona przez względy ekonomiczne.

Kiedy warto przeprowadzić się pod miasto?

Pod miastem zwykle mieszka się o wiele spokojniej niż w centrum, ruch samochodowy jest mniejszy, a powietrze czystsze. Jednak nie dla wszystkich są to zalety, dla których łatwo zgodzą się na dłuższy dojazd do pracy, czy brak ulubionych lokali i usług w pobliżu miejsca zamieszkania.

Wiele dużych miast jest otoczonych tzw. sypialniami. Na obrzeżach terenów zurbanizowanych powstają zarówno duże osiedla z blokami wielorodzinnymi, jak i kompleksy domów jednorodzinnych. Dotyczy to zarówno terenów bezpośrednio graniczących z miastem, wzdłuż głównych dróg wyjazdowych, jak również mniejszych miejscowości, które wraz z nim tworzą tzw. aglomerację.

Podmiejskie nieruchomości często kuszą dużo atrakcyjniejszymi cenami niż mieszkania w centrum. Za metr zapłacimy od kilkuset złotych do kilku tysięcy mniej niż w centrum. Wiele zależy jednak od odległości od miasta czy standardu nieruchomości, a także atrakcyjności okolicy. Eksperci cytowani przez Nieruchomosci-online.pl zwracają uwagę, że tam, gdzie okolica ma wyjątkowe walory przyrodnicze i rekreacyjne, cena mieszkania pod miastem może być nawet wyższa niż w mieście.

Im dalej od miasta, tym więcej wydamy na podróże

Jeśli szukamy ciszy i spokoju oraz atrakcyjnych cen, musimy myśleć o lokalizacjach oddalonych od centrum. To natomiast sprawia, że wzrośnie czas, jaki codziennie spędzamy w aucie i zwiększą się nasze wydatki na paliwo. Jeśli w celu poprawy komfortu dojazdu do pracy i realizacji codziennych obowiązków będziemy musieli kupić drugie auto, to musimy się liczyć z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych. Te pieniądze moglibyśmy przeznaczyć na zakup mieszkania w mieście.

Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania pod miastem musimy sprawdzić dostępną infrastrukturę, np. prędkość oferowanego internetu oraz usługi, jakie znajdziemy w okolicy. O ile żłobek, przedszkole czy szkoła mogą być dostępne w pobliżu miejsca zamieszkania, to jednak musimy wziąć pod uwagę czas dojazdu do pracy (z uwzględnieniem odwiezienia po drodze dzieci), na zajęcia dodatkowe, do kina, czy na basen.

Eksperci podkreślają, że dużą popularnością cieszą się podmiejskie lokalizacje dobrze skomunikowane z miastem. Tam, gdzie drogi nie są najlepszej jakości, alternatywą jest znalezienie mieszkania w pobliżu stacji lub przystanków kolejowych. W celu ułatwienia dojazdu do centrum niektóre miasta decydują się na wprowadzenie tzw. biletu aglomeracyjnego, na którym możemy podróżować różnymi środkami lokomocji w obrębie określonego obszaru miejskiego. Dojazd pociągiem do centrum jest zazwyczaj zdecydowanie szybszy niż podróżowanie autem, a korzystanie z biletu okresowego obniża koszty do 100-200 zł miesięcznie.

Odległość do pracy nie ma znaczenia w przypadku pracy zdalnej. W takim przypadku mieszkanie pod miastem wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Musimy jednak wziąć pod uwagę, że częściej zdarza nam się zmienić pracę niż mieszkanie i nie mamy gwarancji, jaką odległość będziemy musieli pokonać do nowego biura.

Dodaj komentarz