Odszkodowania z polisy mieszkaniowej – za co najczęściej?

Odszkodowania z polisy mieszkaniowej – za co najczęściej?

Ze statystyk firmy ubezpieczeniowej Compensa wynika, że najczęstszym powodem zgłaszania szkody z polisy mieszkaniowej są zalania. Ten typ szkody stanowi aż 60% wszystkich zgłaszanych przypadków. Nie oznacza to oczywiście, że ryzyko zalania to jedyne, jakie warto zgłaszać do ubezpieczenia. W mieszkaniach zdarzają się też pożary i przepięcia, a jak wynika z raportu, zdarzają się one częściej niż mogłoby się to wydawać. Nie wszystkim wypadkom w domu można zapobiec ostrożnością. 

Lista zagrożeń, które warto objąć polisą

Najczęstszą przyczyną zalania jest awaria instalacji wodnej. Może ona wynikać z usterki kanalizacyjnej lub wadliwego sprzętu. Zepsuta pralka może okazać się sporym problemem, gdy zalanie obejmie więcej niż jedno piętro. Co ważne, ubezpieczenie mieszkania nie jest obowiązkowe, więc jeśli zawinił sąsiad bez polisy, szkodę możemy pokryć z własnej umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Warto to zrobić, ponieważ jak wspominaliśmy na wstępie, zalania stanowią większość zgłaszanych szkód. Należy pamiętać, że do tego typu szkód może dojść również podczas remontów, na przykład przez wyciek z kaloryfera lub nieostrożne prace budowlane. Straty z tego tytułu mogą być dotkliwe, zakup polisy warto więc przemyśleć odpowiednio wcześniej. 

Kolejna częsta przyczyna szkód w mieszkaniach to pożary. Jest ich znacznie mniej niż zalań. Stanowią ok. 10 do 15% wypadków. Tego typu zdarzenia losowe potrafią być jednak szczególnie dotkliwe. Pożary bardzo często kończą się szkodą całkowitą, co oznacza zupełne zniszczenie wnętrza lokalu. Według likwidatorów firmy Compensa takie szkody oznaczają bardzo wysokie odszkodowania. Pożar wydaje się sytuacją rzadką i ekstremalną, jednak w 2020 na terenie kraju wybuchło ich blisko 130 tysięcy. Prawie 32 tysiące dotyczyły zabudowy mieszkalnej. Co ważne, liczba pożarów rośnie w sezonie jesienno-zimowym. Jest to bowiem częsty skutek przeciążonej instalacji grzewczej.

Podobnie jak woda czy ogień, niebezpieczny dla naszego majątku potrafi być także gaz. Wybuchy butli gazowych oraz instalacji w blokach potrafią być bardzo niszczycielskie. Tego typu wypadek potrafi zniszczyć cały blok. Podobnie wysokie ryzyko zniszczeń dotyczy przepięć i wybuchów różnego rodzaju urządzeń elektrycznych. Właśnie dlatego mieszkanie warto ubezpieczyć również od tego rodzaju niebezpieczeństw. 

Aby nasz majątek był bezpieczny, wystarczy odpowiednio skonstruowana polisa. Wiele towarzystw oferuje obecnie opcję samodzielnego wyboru ryzyk. Jednak jeśli chcemy, by umowa zaspokajała indywidualne potrzeby naszego lokum, warto spotkać się z doradcą. Szeroka ochrona ubezpieczeniowa nie musi oznaczać wysokiej składki. O tym, ile ostatecznie przyjdzie nam zapłacić, decyduje przede wszystkim suma ubezpieczenia. Musi być ona odpowiednio wysoka, by pokryć ewentualne szkody. Nie warto jednak przeceniać swojego majątku, ponieważ nie przełoży się to na wyższe odszkodowanie, a jedynie wywinduje składkę. 

Dodaj komentarz