Ile Polacy wydadzą na remonty wiosną tego roku?

Ile Polacy wydadzą na remonty wiosną tego roku?

Wiosna i lato to czas, kiedy Polacy zabierają się za remonty. Wielu większość prac przeprowadza samodzielnie, w szczególności malowanie ścian, ale również inne. Niestety, z roku na rok remonty kosztują coraz więcej ze względu na ceny materiałów i koszty usług fachowców. Ile Polacy przeznaczoną na remonty w 2024 roku? Jaki odsetek zamierza je przeprowadzić?

Polacy planują remont

Badanie dotyczące planów remontowych Polaków przeprowadzono na zlecenie Santander Consumer Bank. Okazuje się, że aż 45% ankietowanych ma w planach remont wiosną tego roku (51% mężczyzn i 40% kobiet). Jeśli chodzi o wiek, to planują go przede wszystkim 30-latkowie, którzy stanowią 57% respondentów. Najmniejsze zainteresowanie wykazują osoby 60+ – w tym przedziale wiekowym 35% osób myśli o remoncie.

Zakres pracy uzależniony od budżetu

Planowane prace, a także ewentualne skorzystanie z usług fachowców, zależą od środków, które badani mogą przeznaczyć na remont. 53% chce wydać nie więcej niż 10 tys. zł. 15% – powyżej tej kwoty, ale nie więcej niż 20 tys. zł. 8% bierze pod uwagę sumę powyżej 20 tys. zł. 39% badanych jest w stanie ograniczyć zakres prac ze względu na zbyt mały budżet. Są jednak i tacy, którzy zakładają wykonanie wszystkich działań zgodnie z planem, ale zrezygnują z usług fachowców, aby oszczędzić. Taką odpowiedź wskazało 18% badanych.

Inni, aby pokryć nadprogramowe wydatki, zamierzają sięgnąć do pieniędzy, które mają przeznaczone na czarną godzinę – tak podchodzi do tego 12% respondentów. Planujący remont, biorą pod uwagę również inne sposoby na uzupełnienie brakujących środków:

  • 9% chce pożyczyć potrzebną kwotę od najbliższych,
  • 8% korzysta z finansowania zewnętrznego,
  • 8% poszuka oszczędności, decydując się na niższej jakości materiały.

Panie gotowe na kompromis

Brak wystarczających środków na remont powoduje, że wielu Polaków musi szukać oszczędności lub ograniczyć zakres prac. Jeśli chodzi o jakość wykorzystanych materiałów, na kompromis jest w stanie pójść 12% kobiet, ale już tylko 6% mężczyzn. To panie również są bardziej skłonne do ograniczenia zakresu prac. Bierze to pod uwagę 43% kobiet, i 36% mężczyzn. Kobiety są również bardziej skłonne do skorzystania z pomocy innych. 12% badanych kobiet zadeklarowało ponadto, że w razie problemów ze środkami finansowymi mogą poprosić o pożyczenie pieniędzy bliskich. Taką samą odpowiedź wskazało tylko 6% panów.

Jeśli chodzi o kwestię wykonania części prac samodzielnie, to na taki krok zdecydowanie chętniej decydują się mężczyźni – gotowość do tego wykazało 23% z nich. Zaledwie 12% pań bierze pod uwagę taki scenariusz.

Duże zainteresowanie przeprowadzaniem remontów w 2024 roku potwierdzają różne badania. Z barometru Providenta wynika, że najczęstszym wydatkiem uwzględnianym w budżetach na ten rok były wyjazdy wakacyjne, które wskazało 39% respondentów. Drugie miejsce zajął remont mieszkania lub domu z 35% wskazań. Istotnym ograniczeniem są głównie koszty materiałów budowlanych, a w szczególności – usługi fachowców.

Dodaj komentarz