Odnawianie mebli to dziś nie tylko hobby czy zachcianka, ale też sposób na oryginalną domową aranżację. Drugie życie mebli drewnianych może być świetnym sposobem na oszczędność i jest ekologiczne. Jeśli więc w piwnicy lub na poddaszu macie meble, które najlepsze lata mają już za sobą, dobrze przemyślcie czy warto je wyrzucić, szczególnie że aby wyglądały jak nowe, nie musimy wcale zaangażować fachowca. Sprawdźmy jak samodzielnie odnowić drewniane meble krok po kroku.
ABC odnawiania mebli
Stare meble mają duszę i można wykorzystać ich niepowtarzalny styl w nowoczesnych aranżacjach mieszkania. Prócz tego samodzielne odświeżanie mebli świetnie wpisuje się we współczesną postawę zero waste, czyli ograniczania produkcji śmieci i wykorzystywania przedmiotów, które już mamy, zamiast kolejnych zakupów.
Nim weźmiemy się za konkretną pracę warto pomyśleć o tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Inspiracji warto poszukać na stronach wnętrzarskich i w katalogach. Kolejnym krokiem jest przygotowanie stanowiska pracy i niezbędnych narzędzi. W zależności od stanu mebla przyda nam się z pewnością szlifierka i farby lub lakiery do impregnacji drewna. Pracy może być jednak sporo więcej. Jeśli nasz mebel potrzebuje naprawy lub uzupełnienia ubytków niezbędna może okazać się masa szpachlowa i szpachla. Jeśli meble chcemy malować, to dla utrwalenia efektu warto na początku zastosować podkład, potem farbę, a na koniec impregnat.
Wiele starych mebli potrzebuje wzmocnienia konstrukcji lub wymiany jej konkretnych elementów. Właśnie dlatego, jeśli to konieczne w czasie renowacji, powinniśmy mieć pod ręką drewno, które gatunkiem pasuje do tego, z którego zbudowane są nasze meble. Pozwoli to spójnie wypełnić braki, a malowanie nowych elementów nie będzie sprawiało większej trudności.
Najważniejsze kroki profesjonalnej renowacji
Pierwszym etapem jest przygotowanie powierzchni mebla czyli usunięcie z niej starych farb, lakierów i wszystkich zabrudzeń. W czasie tej pracy z pewnością przyda się szlifierka, ale to, jak dokładnie oczyścić mebli, zależy od dalszej pracy. Jeśli chcemy go malować, stare powłoki usuwamy tylko tam, gdzie odstają. Chcąc uwypuklić słoje drewna musimy przygotować się na dokładne czyszczenie. Następnie usuwamy kurz i pył z mebla i wtedy jest on gotowy do uzupełniania ubytków oraz dalszej naprawy. Gdy tę ważną pracę mamy za sobą, pozostaje nam malowanie i impregnacja mebla. Wybór farb i lakierów zależy nie tylko od naszego gustu i efektu, jaki chcemy uzyskać, ważne by dostosować je do rodzaju i potrzeb mebla.
Jeśli podobną pracę wykonujemy po raz pierwszy, warto przy wyborze odpowiednich materiałów skonsultować się ze specjalistą, a każdy etap prac dokładnie zaplanować. Internet pełen jest poradników, jednak wybierając te najlepsze, dobrze jest kierować się doświadczeniem osoby, która przeprowadza renowację i poznać rezultaty jej pracy. Dzięki temu droga do nowego mebla będzie łatwiejsza, a sama renowacja przyniesie nam wiele satysfakcji i zachwyci końcowym efektem.