Jakim kredytem sfinansować remont domu?

Jakim kredytem sfinansować remont domu?

Kredyt na remont domu to nie tylko sposób na przyspieszenie momentu przeprowadzki do nowego domu, ale jest to także rozwiązanie, które usprawni prace remontowe w miejscu, w którym mieszkasz. Na remont domu czy mieszkania banki oferują kredyty gotówkowe oraz hipoteczne. Jaki kredyt będzie najlepszy na sfinansowanie tego typu przedsięwzięcia?

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy nie wymaga zbyt wielu formalności. Każdy, kto posiada określoną zdolność kredytową, ma prawo pożyczyć od banku maksymalnie nieco ponad 250 tys. złotych i spłacać ten dług w comiesięcznych ratach. W przypadku takiego kredytu nie trzeba informować banku, na co pożyczone środki zostaną przeznaczone. Bank nie wymaga też żadnych kosztorysów. Kredyt gotówkowy będzie dobrym wyborem w przypadku konieczności wykonania jedynie drobnych remontów, polegających np. na pomalowaniu ścian i wymiany paneli.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to dobre rozwiązanie dla osób planujących generalny remont domu czy mieszkania. Takie renowacje pochłaniają bowiem znacznie większe kwoty, a kredyt hipoteczny to forma finansowania, która może to umożliwić. Taki kredyt może zostać przeznaczony wyłącznie na zakup, budowę lub remont domu czy mieszkania. Zobowiązanie charakteryzuje się dłuższym okresem spłaty oraz wyższą kwotą maksymalną. Ponadto to hipoteka ma niższe oprocentowanie, zazwyczaj wymaga jednak wkładu własnego. To oznacza, że kredyt hipoteczny z reguły trudniej uzyskać. Ponadto należy pamiętać, że decydując się na tego typu kredyt, zabezpieczeniem  dla banku będzie remontowana nieruchomość. Jeżeli zadłużenie nie będzie spłacane, bank może tą nieruchomość przejąć. Ważną informacją dotyczącą hipoteki jest także fakt, że do banku należy dostarczyć kosztorys inwestycji i informować go na co wydawane są pożyczone środki.

Który kredyt wybrać?

Podsumowując, kredyt na remont mieszkania czy domu należy dobrać do indywidualnych potrzeb. Obie z dwóch wyżej wymienionych opcji mają bowiem zarówno wady, jak i zalety. Wśród plusów kredytu gotówkowego należy wymienić przede wszystkim niewiele formalności oraz krótki czas oczekiwania na środki pieniężne. Co więcej, nie ma konieczności zabezpieczenia go nieruchomością, wnoszenia wkładu własnego i przedstawiania dokumentów, takich jak kosztorys inwestycji. Dużym minusem kredytu gotówkowego jest natomiast jego wyższy koszt, krótszy okres kredytowania (czyli wyższe raty miesięczne) i ograniczona maksymalna kwota pożyczki. W przypadku kredytu hipotecznego zaletę stanowią niższe koszty i zazwyczaj niższe raty związane z dłuższym okresem kredytowania. Dodatkowym plusem jest możliwość otrzymania większej kwoty kredytu niż w przypadku kredytu gotówkowego. Do wad zaliczyć można natomiast konieczność zabezpieczenia kredytu nieruchomością, którą bank będzie mógł przejąć, jeśli kredytobiorca nie będzie spłacał rat, dużą ilość formalności, obowiązkowy wkład własny i konieczność dostarczenia bankowi kosztorysu prac oraz rachunków za zakupy.

Dodaj komentarz